- 43 Het ia meestal van het grootste gewicht tijd te winnen en alleen als de troepen de zekerheid hebben dat de vijand zoo maar niet op eens kan opdringen, kan bij een aanval verwarring worden voor komen. Aan de andere zijde weder zullen de voorposten slechts dan stand houden als zij zeker zijn een veiligen terugtocht te behouden. Is het waar dat tegenover een vijand als de Zoeloe's de veld- wachten bij een aanval zeker konden zijn te worden afgesneden, dan is het niet te verwonderen dat zij op het eerste alarm een veilig heen komen zochten. In Inlandsche oorlogen bestaat hiertoe ongetwijfeld meer kans dan in Europeesche, maar als goed wordt wacht gehou den, kan dit gevaar bijna geheel worden weggenomen. De voor posten zijn steeds bij machte kleine vijandelijke afdeelingen het hoofd te bieden, terwijl een goede patrouilledienst de nadering van grootere vijandelijke afdeelingen bijtijds kan ontdekken. Het is mij niet bekend welke nachtelijke patrouilledienst bij de 2e divisie was in werking gesteldbij de vliegende colonne werden, ongeveer een mijl buiten den kring der veldwachten, eenige bereden manschappen geplaatst om voortdurend te patrouilleeren. Het bleef altijd mogelijk dat kleine, gedekt marcheerende troepen hunne aandacht ontsnapten, doch het was voor grootere benden onmogelijk ongemerkt het kamp te naderen. Om de voorposten genoeg vertrouwen te schenken, moeten zij do overtuiging hebben in geval van nood bijgestaan te zullen worden. Hiertoe moeten echter de manschappen in het kamp in de hand worden gehouden en is het hun niet geoorloofd zich hals over kop in de loopgraven te werpen. Zij dienen aan te treden en de orders af te wachten. Hieronder volgen eenige regels, kampeerende troepen ter opvolging aanbevolen, in geval zij mochten worden aangevallen: 1. De voorposten trekken slechts op het kamp terug als zij daartoe orders ontvangen of door den vijand worden teruggeworpen. 2. De troepen treden gewapend aan en houden zich gereed naar hunne alarmplaats te gaan of wel om een uitval te doen naar gelang zal worden bevolen. 3. Yóór de veldwachten zijn teruggetrokken, mag het vuur niet worden geopend. Gingen wij bij de Hollanders in de leer wat betreft het laager-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 52