539 op heeft, dan bewijzen de in vorenstaanden staat vermelde cijfers, dat onze kleine Inlandsolie infanterist gedurende een groot deel van het vuurgevecht, niettegenstaande de kortheid zijner armen en zijne geringere kracht, de linkerhand verder van het lichaam zal moeten brengen om zijn geweer te steunen dan de soldaten van Europeesche legers, terwijl juist het omgekeerde het geval zou moeten zijn. Ten slotte toont de meergenoemde staat aan, dat ons hedendaagsch stootwapen eene lengte heeft, die, hoewel niet alle, toch de meeste andere overtreft. Hoelang moet het geweer als stootwapen zijn? De leerboeken zeggen hiervan het volgende: „Om het geweer ook tegen den cavalerist als stootwapen te kunnen gebruiken, is eene lengte met bajonet van 1,75 H. toereikend." Het is dus alleen Oostenrijk, dat de juiste maat gekozen heeti! Ik hoop, dat mjjn opstel onder de oogen lcome van een officier, die door zijne kennis van de schermkunst in staat is om genoemd getal 1,75 duidelijk te verklaren en tevens zoo goed wil wezen, zijne opheldering aan de Redactie van dit tijdschrift aan te bieden. Üij althans is het niet mogen gelukken, ergens de redenen op te sporen» waaraan die minimum-afmeting haar recht van bestaan ontleent. "Wel begrijp ik, dat men met een lang wapen iemand, die zich van een korter bedient, van het lijf houden en verwonden kan zonder binnen zijn bereik te komen, maar dan moet men ook de kracht bezitten om dat wapen vlug en behendig te hanteerenmist men die kracht, dan kan men den vijand, zelfs al is deze voorzien van een lans en uitstekend geoefend in het gebruik daarvan, veel beter met een kort en licht wapen te woord staan. De middelen, die in het algemeen kunnen dienen om het zWaarté- punt dichter bij de kolf te brengen, zijn verkorting van het wapeh, afschaffing, gewichts- of lengtevermindering en meer achterwaartéche plaatsing van vóór het zwaartepunt gelegen dëelen. Daar men 1,25 M. als eene voldoende lengte beschouwt om, zbïidei' gevaar voor de manschappen van het voorste gelid, tWeegele'dbren- vuur te kunnen geven, zou men ons Béaumont (ronder bajóh'ét) bog 7 cM. kunnen verkorten, vóórdat het minimum bereikt ware. Den V l'

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 550