540 - loop op zijne plaats latende, zou deze daardoor 7 cM korter wor den, hetgeen aanleiding zou geven tot eene kleine vermindering van de aanvangssnelheid. Hanckar zegt hiervan: „Alhoewel de lengte van den loop van invloed is op de aanvan kelijke snelheid en die loopslengte de beste is, welke de grootste „aanvankelijke snelheid toelaat, doet zich die invloed echter in zoo „geringe mate gevoelen, dat als men den loop in plaats van ongeveer „80 kalibers, zooals thans veelal gebruikelijk is, slechts 70 kalibers „lengte geeft, de enkele meters mindere aanvankelijke snelheid, die „zulks ten gevolge heeft, niet opwegen tegen het groofer gemak in „behandeling, dat het wapen dan aanbiedt en de mogelijkheid, om een „repeteergeweer samen te stellen, dat niet te zwaar weegt. Om zich een „denkbeeld te vormen van den invloed eener verkorting van den loop, „als hier bedoeld, raadplege men de loopslengten en aanva ikelijke „snelheden van dein Frankrijk in gebruik zijnde geweren en karabijnen." Deze wapenen komen in kaliber en trekhelling overeen en heb ben dezelfde patroon. De loopslengten en aanvangssnelheden zijn: bij het Inf. geweer Gras loopslengte 0,761, aanvangssnelheid 450 M.; bij de Cav. karabijn Gras loopslengte 0,642, aanvangssnelheid 441 M.; bij de Art. mousqueton Gras loopslengte 0,450, aanvangssnelheid 420 M.; bij het rep. geweer Gras Kropatschek loopslengce 0,683, aan vangssnelheid445 jf Zoodat een verschil in loopslengte van 7,* cM. slechts 5 M. ver schil in aanvangssnelheid geeft. Intu8schen lateu de geweren der toekomst, namelijk die van klei ner kaliber, wegens redenen, die reeds in een vorig opstel (1) ont vouwd werdeu, de aanwending van de hedendaagsche buskruitsoor- ten niet toe tenzij men met eene aanvangssnelheid van 400 a 450 M. tevreden is en hebben zij de technici gedwongen rot het zoe ken naar een progressief praeparaat. Bij het gebruik van een zoo danig springmiddel, zou loopverkortiug uit den aard der zaak tot eene naar verhouding grootere vermindering der aanvangssnelheid leiden en daardoor minder raadzaam zijn of althans tot veel engere grenzen beperkt moeten worden. Zekerheid in deze kan alleen langs em- pirischen weg worden verkregen. (1) Zie Nu. 4 van dezen jaargang. Het kleinste kaliber.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 551