541 Iets anders, wat tot verkorting van het geweer als stootwapen ge daan kan worden en vooral voor ons van groot voordeel zou zijn, is het vervangen van de lange bajonet door eeae korte van minimum ge wicht, waarover ik straks mijne denkbeelden nader zal toelichten. Voorts kan de ontlaadstok, evenals bij onze cavalerie-karabijn, uit twee deelen bestaan, die men tot het gebruik aaneenschroeft en waarvan het kortste geborgen wordt in eeue uitholling der kolf, zoo als dat bij het Zweedsche Jarman geschiedt. Bij sommige legers wordt de ontlaadstok geheel weggelaten en in het geval van huls- klemming vervangen door een ontladerwelke, na het geheel terug trekken van den grendel, in den bak wordt gebracht en door zijne eigenaardige samenstelling het verwijderen der huls mogelijk maakt. Intu88chen mist de soldaat dan den te velde onontbeerlijken pomp stok, waarin alleen voorzien kan worden door b. v. eiken korporaal een uit twee of drie aaneenschroefbare deelen bestaanden pompstok in den ransel te laten dragen. Aangaande de metaaldikte van den loop zeggen de leerboeken, dat deze, met het oog op het inlaten van sommige deelen en ook om te voorkomen dat de loop verbogen wordt of deuken verkrijgt, die den zielwand misvormen, altijd grooter wordt genomen dan noodig is om de spanning der buskruitgassen te weerstaan. In den beginne bleken de loopen der geweren van kleiner ka liber eene grootere metaaldikte te vorderen dan die van 11 mM., niet alleen om het gevaar van verbuigen te weren, doch ook en voor al om den hoogeren gasdruk te weerstaan, die b. v. bij het Hebler 7,5 in eene tweemaal kleinere ruimte en op een ongeveer anderhalf- maal kleiner zieloppervlak dan bij het onze werkt. Daar de meer geleidelijk werkende gasdruk van het door de Franschen uitgevonden progressief praeparaat minder hooge eischen stelt aan het weerstands vermogen konden zij aan den loop van het Lebel-geweer eene geringere- wanddikte geven, hetgeen - gevoegd bij de omstandigheid, dat het kleiner worden van het kaliber met vermiudering van het oppervlak der dwarsdoorsnede gepaard gaat tot een bijzonder klein loopsge wicht leidde. Daar dit laatste een onmiskenbaar grooten invloed op de ligging van het zwaartepunt heeft, worden we ook in dit opzicht alweer naar het kleinere kaliber verwezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 552