542 Zondert men het over het verdoelen van den outlaadstok in twee stukken te berde gebrachte uit, dan dragen alle evengenoemde mid delen tot achterwaartsche verplaatsing des zwaartepunts ook krachtig bij tot vermindering van het in dat punt resulteerend wapengewicht, dat overigens in het algemeen evenredig is met de afmetingen van de samenstellende deelen, die wederom het kleinst zullen zijn bij een geweer van minimum kaliber. Het spreekt van zelf, dat mijne beschouwingen niet tot wiskunstige zekerheid kunnen leiden omtrent de eischen, die men met betrekking tot de hierbedoelde factoren voor ons infanteriegeweer stellen moet. Zij toonen slechts aan, wat wenschelijk, noodig en mogelijk is. Door practische proeven moet men bepalen 1°. De grensafstanden waarop in verband met de gemiddelde gestalte van den Inlander het zwaartepunt gelegen mag zijn van den kolfachterkant en 2°. Het maximum gewicht. Dit eenmaal langs empirischen weg vastgesteld zijnde, kan als derde voorwaarde gelden, dat de lengte van het wapen wet bajonet zoo groot moet zijnals mogelijk is zonder nadeel voor de heide eerste eischen en zonder schade vooi' de doelmatigheid der constructie van samen stellende deelen. 2. Be bajonet en de uitwendige gedaante. Enkele bekende uitspraken, als: „Het vuur is alles, de rest be duidt niets" (Napoleon)„de kogel is een zot (Suwarov) en „de Duitschers zijn de ridders van den kogel" (Dragomirov), zijn ïeeds voldoende om het verschil in meening in het licht te stellen, dat lang bestaan heeft en nog bestaat omtrent de waarde van de bajonet. Raadpleegt men het in den aanvang van dit opstel geplaatst staatje, (zie blz. 409), dan ziet men dat het aantal door blanke wapenen bijna alleen door de bajonet toegebrachte treffers percentsgewijze gerekend gering is. Men zij echter uiterst voorzichtig met het maken van gevolgtrekkingen. Men bedenke, dat die cijfers alweer gemid delden zijn en bijna uitsluitend op groote gevechten of veldslagen betrekking hebben, terwijl de bajonet juist in den kleinen oorlog hare gewichtigste rol speelt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 553