543 - lu welke gevallen wordt de bajonet gebruikt? Als tactische regel geldt, dat bij verrassingen van vestingwerken, forten of andere versterkingen de bajonet op en het geweer onge laden is, zoodat men zich ten doel stelt den vijand onverwacht met de bajonet op het lijf te vallen. In het algemeen vervult het vuur bij de meeste verrassende ondernemingen eene zeer ondergeschikte functie. De waarde der bajonet, zoo niet de physieke, dan toch de moreele, treedt bij die handelingen sterk op den voorgrond. Bij het verrichten van den veiligheidsdienst in staat van rust moet de infanterist zich steeds gereed houden om den vijand met de bajonet te ontvangen. En de marschveiligheidsdienst geschiedt bij nacht of mist altijd, bij dag alleen in bedekt terrein, met de bajonet op. Tegen cavalerie (te paard strijdende) heeft de bajonet alleen in het gevecht van man tegen man physieke waarde. In het gewone aanvallende en verdedigende vuurgevecht kan zij alleen in de laatste periode in werking komen. Men neemt aan dat de verdediger in den regel den bajonetaanval niet afwachten zal. Als men nu boven dien nog in aanmerking neemt, dat de steeds krachtiger wordende vuuruitwerking in de toekomst meer en meer tot verrassende han delingen dwingen zal, dan ziet men in, dat de bajonet een grooter gewicht in de schaal legt, dan dikwerf verondersteld wordt. Mij althans beheerscht de overtuiging, dat men over hare waarde geheel anders denken zou, indien er eene statistiek bestond van het aantal met de bajonet toegebrachte treffers in de verschillende oorlogshan delingen. die men onder den algemeenen naam van kleinen oorlog pleegt samen te vatten. Yoor ons, die in den regel met kleine troepenafdeelingen op treden in een veelal weinig bekend, soms geheel onbekend terrein, dat uiterst bedekt en geaccidenteerd is en ons dwingt door talrijke défilé's te rukken, waarin we ieder oogenblik met den vijand hand gemeen kunnen worden; tegen een vijand, die weinig vuurwapenen heeft, ze gewoonlijk niet naar eisch _weet aan*" te wouden, maar meester is op het blanke wapen en dus uit den aard der zaak in overvalling zijne kracht zoekt, daarbij begunstigd wordt door het terrein, ge steund door zijne lichamelijke lenigheid, vlugheid en behendigheid,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 554