545 een minimum terug te brengen, hebben de Amerikanen nog eene derde functie in hunne bajonet opgenomen, namelijk die van spade. Deze troffelvormige bajonet kan aau een houten stang bevestigd worden als de soldaat grondwerk moet verrichten. Al deze combinaties maken het geweer echter topzwaar, een eu vel, dat zich te sterker zal doen gevoelen, naargelang de vuursnel- heid vau dat schietwapen toeneemt. In den laatsten tijd zoekt men daarom allerwegen ijverig naar eene lichte bajonet. Behalve door hardheid en veerkracht van haar metaal, moet de bajonet zich kenmerken door eene hechte bevestiging aan het wapen en door een voldoend indriugingsvermogenbovendien moet zij vlug en gemakkelijk uit de toegebrachte wond teruggetrokken kunnen wordenopdat de soldaat elk oogenblik in staat zij, opnieuw een stoot toe te brengen of den tegenstander af te weren. Aau dezen eiech, die ook met het oog op het vertrouwen, dat de soldaat in zijn wapen moet kunnen stellen, zeer gewichtig is, vol doet onze bajonet echter niet. De ondervinding heeft namelijk bij herhaling bewezen, dat het vleesch, rondom de wondopening gelegen, zich in de uithollingen vastzuigt en het terugtrekken zeer moeielijk maakt, zóó moeielijk zelfs, dat de soldaat zijn wapen soms in deu steek moest laten of wel den voet tegen den getroffen tegenstandei plaatsen moest om zijn stootwapen uit de wond te verwijderen. Het is overbodig te zegen, welke schadelijke gevolgen dit in het hand gemeen hebben kan. Wij moeten dus eene bajonet hebben zonder uithollingen en waarvan het tot indringing bestemde deel veel korter is. Men be hoeft iemand geen halven meter staal in het lichaam te duwen om hem buiten gevecht te stellen; een a twee decimeters zijn meer dan voldoende. Op deze wijze beschouwd, zou men met eene bajonet van twee decimeters lengte kunnen volstaan, tenzij men eene langere noo- dig achtte, in welk geval op een a twee decimeters van de punt een dwarsstaafje aanwezig zou moeten zijn om te diepe indringing tegen te gaan. Overigens schijnt de ook in Oostenrijk gebruikelijke dolk- vorm de geschiktste. Voor onze Infanterie zou ik echter geen gevest aan dien dolk en geene veerbevestiging verlangenmaar eene gewone

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 556