546 schroef bevestigingomdat onze bajonet altijd op liet geweer blijft. In tig. 6, 7, 8, 9 en 10 heb ik haar voorgesteld, zooals zij naar mijne meening zou behooren te zijn. Het vooreinde van den loop heeft van onderen eene zeer lauge nok (tig. 10), in wier breedste gedeelte drie gaten zijn geboord tot doorlating van de bevestigingsschroeven. Het boveneinde der bajonet is dolkvormig en heeft in doorsnede de gedaante van eene ruit (tig. 9). Het smallere maar dikkere ondereinde heeft eene holte, die van onderen aanvangt en op eenige millimeters van den bovenkant eindigtzij past op de nok van den loop; hare dwarsdoorsnede alsmede die van de nok en van loop zijn in tig. 8 zichtbaar. De bajonet wordt met drie schroeven aan de nok verbonden, waartoe het ondereinde van de noodige gaten, de reehtsche met moer, is voorzien. De schetsen zijn op de ware grootte; het kaliber des geweers is op ruim 8 mM. gesteld. Pig. 11 is de doorsnede van onze tegenwoordige bajonet, eveneens op de ware grootte. Zulk eene bajonet zou zeker beter aan de eischen voldoen dan de thans gebruikelijke. Hare bevestigingswijze komt geheel overeen met het denkbeeld, dat onze infanterie de bajonet steeds op het geweer behoort te hebben en sluit alle nadeelen, die aan de veer- en ring- bevestigingen verbonden zijn, alsmede de vele reparatiën door die cou- structiën gevorderd, volkomen uit. Er bestaat geen bezwaar tegen om te bepalen, dat de man de bajonet nooit van het geweer mag nemen. Aangezien ons toekomstig infanteriegeweer van kleiner kaliber zal zijn, levert de door mij voorgestelde plaatsing der bajonet geen bezwaar op bij het richten, want de lijn, die het hoogste korrelpuntmet depunt der bajonet verbindt, maakt met de aslijn een hoek van ruim 6°bij het Hebler, kaliber 7,5, bedraagt de vizierhoek op 2300 M. nog geen 6°. Toen eenigen tijd geleden bij de Duitsche grenadiers korte bajonetten in beproeving waren, vond wijlen Keizer "Wilhelm die vertooning zóó kinderachtig, dat hij van de invoering dier stootwapenen niets wilde weten. Ongetwijfeld zullen velen ook de door mij voorgestelde bajonet wat kinderachtig vinden in vergelijking met de thans ge bruikelijke, waarvan de kling ruim 3 dM, langer is. Hare uit werking zal niettemin meer dan voldoende zijn om een vijand te dooden of minstens buiten gevecht te stellen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 557