548 men toch ook wel willen toegeven, dat de eigenschappen des vuur wapens die zaken in de hand en niet tegen moeten werken. Door de lade op de bedoelde plaats dikker te maken en van overlangsche gegroefde sleuven te voorzienwaarin de man duim en vingertoppen plaatsen kan (zooals bij het Zweedsche Jarman) worden deze be zwaren opgeheven en zal te gelijkertijd de thans noodige zeer ge- dwongene houding van de linkerhand gemakkelijker zijn. Buiten het wapen uitstekende deelen zijn lastig bij het hanteeren en staan altijd, doch voornamelijk bij het handgemeen, aan be schadiging of vernietiging bloot. Daarom moeten zij in aantal en afmetingen zooveel doenlijk beperkt worden. Het vizier en de korrel zijn onmisbare zakenmaar de kordon beugels zijn overbodigomdat de geweerriem geen behoorlijk te ver dedigen redenen van bestaan heeft. Die riem is bovendien een altijd hinderlijk voorwerp en berokkent vooral bij het vuren veel last, omdat hij zich dan dikwerf onder den patrooozak slingert. Deze bespreking der algemeene uitwendige gedaante geeft voldoen den grond om voor ons toekomstig infanterie aan te bevelen 1°. De voorgestelde bajonet. 2°. Voldoende dikte van en sleuven met groeven in de ladeter plaatse waar zij met de linkerhand moet worden aangevat. 8°. Afschaffing der kordonbeugels. 3. Het laad- en het repeteer mechanisme. De sluittoestellen der hedendaagsche achterlaadgeweren zou men gevoegelijk tot drie hoofdgroepen bijeen kunnen brengen, namelijk de scharniersluiting (1), de grendelsluiting en de boutsluiting. Bij de eerste waartoe o. a. de rol- en de blokstelsels behoo- ren ontmoet men vele variatiën, die hare hoofdoorzaak vinden in het verschil in plaatsing van de spil, waarom het sluitstuk draait, en het verschil in bewegingsrichting van dit laatste. (Men denke b. v. aan de Remington-karabijn en het Snider-geweer.) De grendelslui tingen vcrtoouen eene groote mate van overeenkomst; de onderlinge (1) Deze wordt ook wel wentelsluiting genaamd, hetgeen minder eigenaardig schijnt, omdat het openen en sluiten ook bij grendeltypes met eene wenteling gepaard gaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 559