- 550 - construeeren, dat de grendel bijna geheel door het staartstuk omvat en dus het indringen van stof o. a. krachtig tegengegaan wordt. Ook hebben vele grendelsluitingen het nadeel, dat de terugstoot niet in recht achterwaartsche richting, maar zooals b. v. bij ons Beau mont op het zijwaarts gelegen steunstuk werkt en wel tegen een punt, dat lager ligt dan de aslijn; hierdoor wordt het staartstuk bij het afgaan van het schot verbogen, in dier voege, dat de staart paai de linkerzijde en naar beneden gaat, terwijl het vooreinde van het staart stuk daarentegen rechts bovenwaarts uitwijkt; de voortplanting dezer beweging op den loop is eene der vele oorzaken van afwijkingen bij het schot. (1) Intusschen heeft men reeds middelen gevonden om dit nadeel te elimineeren; bij het Zwitsersche Yetterli b. v. door het aan brengen van symmetrisch geplaatste nokken aan den geleider, die den terugstoot zoodanig overbrengen, dat zijne resultante in recht achter- waartsche richting werkt en dus geen verbuiging of afwijking te weegbrengt. De boutsluiting van het Oostenrijksche repeteergeweer Mannlieher is op de volgende wijze samengesteld. (2) De sluittoestel (fig. 1 t/m 4) bestaat uit het staartstuk, dat de buitengewone lengte van 258 mM. heeft, en het sluitstukdat bij het sluiten en openen van den loop, zonder draaiiug recht vóór- en achterwaarts bewogen wordthet bestaat uit den afsluiter a, den geleider b, den haan met do slagpin c en de spiraalveer. De zeer lange afsluiter is een holle cylinder met aangeschroefden kop a j, gleuf a2 en sleuf a3, die doorloopt tot aan de nok a4, waaraan het scharnierend blok is bevestigd, dat van boven volgens den vorm van de zwaluwstaartsgewijze bewerkte nok b1 des geleiders uitgesneden is. "Van den tegen de rechterzijde des afsluiteis beves tigden patroontrekker is alleen in fig. 4 de haak zichtbaar. De tot slagpinkanaal dienende holte heeft een zeer wijd achter en een iets minder wijd vóóreinde; in het laatste is de slagpinkraag beweegbaar, in het eerste past de geleider. 1) Zie Mil. Spectator 1887. 2) De beschrijving is gedeeltelijk overgenomen uit, gedeeltelijk bewerkt naar liet opstel van II. en li. in den Militairen Spectator, 1888. De schetsen zijn bewerkt naai de bij dat opstel behoorende teelceningen en volgens de platen van R. Schmidt. Adlgc- meine Waffenkundc.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 561