554 fensief.waar het vuur niet gestaakt moet worden, dan alleeu bij gebrek aan patronen. Het geneesmiddel kan, vooral bij eene bestaande bewapening, ge makkelijker aangewezen, dan toegepast wordende kracht van de slag- veer op een minimum brengen, waarbij een gevoeliger slaghoedje noodig is, dat men tegen toevallig stooten zal moeten beveiligen, door het geheel in den bodem der huls te doen inzinken; de wrijving tot een minimum brengen en den hefboom, waarop de kracht werkt, vergrooten door den knop te verlengen; eindelijk aan de linkerhand een goed houvast geven, hetzij door een graveering, hetzij door diepe groeven, en in elk geval de aanraking van de vingers met den loop onmogelijk maken. Door dergelijke verbeteringen kan men ook met den enkellader een sneller vuur verkrijgen. Deze beschouwingen dienen om aan te toonen, dat het wapen te veel krachtsinspanning van den Europeeschen soldaat vordert. Hoe veel te meer zal zulks dan het geval zijn met den physiek achter lijken Inlandschen soldaat en hoeveel gebiedender is dus voor ons de noodzakelijkheid om, vooral met het oog op de grootere vuur- snelheid van ons toekomstig infanteriegeweer, naar een sluittoestel om te zien, die, in verband met de hierop invloed hebbende eigen schappen van wapen en munitie, met de minst mogelijke krachts aanwending bewogen kan worden. De schadelijke invloed van den sluittoestel op de vuursnelheid kan echter geheel opgeheven worden, door het openen en sluiten van den loop op automatische wijze te laten geschieden, namelijk door hier bij gebruik te maken van de terugstootskracht. Uit de figuren 12, 13 en 14 kan men zien hoe het daartoe be stemde mechanisme (uitgevonden door Maxim) bij het Winchester- geweer werkt. (1) In de kolf ligt eene buis d, waarin eene andere buis a past, die met haar achtereind aan de beweegbare kolfplaat bevestigd is en de spiraalveer B bevat. Het vooreinde dezer veer steunt tegen den kop e1 van den cylindervormigen bout e die, vóór- en achterwaarts ver schuifbaar, door eene spiraalveer C omgeven en met zijn vooreinde (1). Volgens J. Bornecque. Les armes a repetition.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 565