556 Het is mij niet bekend in hoeverre dit vernuftig uitgedacht me chanisme practisch bruikbaar is gebleken. (1) Uit de teekeningen kan men zien, dat het geweer niet met de kolf op den grond geplaatst kan worden, zonder gevaar van verbui ging en beschadiging der deelen, die bovendien sterk aan de in dringing van vuil blootstaan. Om dit te verhelpen, zou op de be weegbare kolfplaat een breede opstaande rand geplaatst kunnen wor den, juist passende om het kolfachtereind. Ten einde het noodeloos spannen der veeren en, bij het afzetten van het geweer, het open springen van den sluittoestel tegen te gaan, zou het wenschelijk zijn, den stand der kolfplaat door middel van een of twee palinrichtingen op den in fig. 12 zichtbaren afstand van de kolf verwijderd te houden. Bij het vaardig maken zou men dan de beide pallen door hefboomwerking buiten functie moet kunnen stellen. Voor zoover bekend, is men er tot heden niet in geslaagd dit terugstootsmechanisme ook op grendelsluiting toe te passen. Het laat zich aanzien, dat het bij de zoogenaamde rechte grendelsluiting namelijk de boutsluiting zeer goed aangewend zou kunnen worden. Bij het uitspreken van het woord „repeteermechanisme" herinnert men zich, naast de vele in den laatsten tijd verschenen, over dat onderwerp handelende geschriften, ook de verschillende benamingeu als: repeteergeweer, meerlader, veellader, magazijnsgeweer, waarmede men gewoon is de wapenen aan te duiden, die zulk een mechanisme bezitten. De laatste is de beste, maar toch geeft men aan de eerste de voorkeurde beide andere schijnen mij geheel onjuist toe, want door het laden van een geweer verstaat men het brengen van een patroon in de hamer en zoolang men dus geen geweren heeft uitgevonden, in wier kamer meer dan ééne patroon geborgen kan worden, kan er ook geen sprake zijn van meer- of veelladers. Elk repeteergeweer kenmerkt zich door de bevestiging in of aan het wapen van een magazijndat eenige patronen kan bevatten door den druk eener daarin opgenomen veer en door de eigenaardige samenstelling en werking van het mechanisme des wapens wordt (1) 't Sohjjnt van wel, althans bij de mitrailleuses van Maxim.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 567