557 telkens na liet openen van den loop en het daarmede gepaard gaande verwijderen der huls eene patroon uit het magazijn achter en bij het sluiten van den loop in de kamer gebracht. Deze bepaling wordt hier opzettelijk gegeven, omdat zij van toepassing is op alle bekende stelsels, die overigens, wat de détails betreft, ten sterkste van elkaar afwijken. Het repeteermechanisme biedt dus geen ander voordeel aan, dan dat men eenige patronen het getal is van den magazijnsinhoud afhan kelijk met een snellere opeenvolging, dus in een korter tijdsverloop verschieten kanalleen de tijd, dien men bij den gewonen achter lader noodig heeft om na elk schot eene patroon met de hand te vatten en in den bak (of in de kamer) te brengen, wordt door de werking van het repeteermechanisme uitgespaard. Om met een repe teergeweer hij herhaling een zeker getal patronen snel achtereen te kunnen verschieten, moet het magazijn tijdens het gevecht snel en gemakkelijk gevuld kunnen worden. Slechts weinige stelsels leenen zich daartoe. Niettegenstaande de overdreven verscheidenheid der stelsels getuige o. a. het bericht, dat eene Eugelsche commissie in het begin des vorigen jaars haar onderzoek met een honderdtal verschillende repeteergeweren aanving (1) kan men ze toch zoodanig bijeenvoe gen, dat zij, naarmate van de ligging van het magazijn, (2) acht hoofdgroepen vormen, t. w. 1°. Repeteergeweren met magazijn onder den loop. 2°. Idem idem zijwaarts van den loop. 3°. Idem idem in den sluittoestel (revolvergeweren). 4°. Idem idem in de kolf. 5°. Idem idem naast den sluittoestel. 6°. Idem idem boven den sluittoestel. 7°. Idem idem om de lade, ter hoogte van den sluit toestel. 8°. Idem idem onder den sluittoestel. (3) (1) Zie de 6e aflevering van dezen jaargang, blz. 703. (2) Dit is eene afwijking van de onderscheiding in losse en vaste -magazijnen en in snelladers, die ra. i. tegenwoordig geen zin meer heeft. (3) Het schijnt overbodig van elke hoofdgroep een type te schetsen en te beschrij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 568