559 eene beproeving op groote schaal in aanmerking kwam. (Onlangs is door een Belgisch officier een verbeterd type van dit stelsel uitge vonden; alleen omtrent de technische samenstelling bestaan zeer al- gemeene gegevenseene practische beproeving heeft het nog niet ondergaan.) Yan de 4e hoofdgroep zijn ettelijke types vervaardigd. De kolf- magazijnen kunnen uit den aard der zaak zeer groote afmetingen hebbenvandaar, dat het een twaalftal jaren geleden aan den Ame rikaan Evans gelukte een geweer te vervaardigen, dat 27 patronen bevatten kon, waarvan 26 in de kolf en 1 in kamer, welke voor raad in 28 seconden verschoten kon worden. In den oorlog 77/78 waren de bemanningen van enkele Russische oorlogsschepen daar mede gewapend. Als men in aanmerking neemt, dat het gewicht der patroon op 40 Gr. stellende de in het geweer geborgen munitievoorraad 1,08 KG. woog, dan beseft men, dat zulk een wapen volkomen ongeschikt is voor de infanterie en dat voor die troepensoort een kleiner magazijn met minder patronen noodig is. Om het magazijn in de kolf te kunnen bergen, behoort deze laatste, naargelang van de op te nemen patronenhoeveelheid, meer of minder uitgehold te worden, terwijl een communicatiekanaal door de greep naar den sluittoestel moet loopen; daardoor wordt de kolf en vooral de greep zeer zwak en kunnen zij licht brekenwanneer men echter door het aanbrengen van metalen beslagdeelen dit nadeel neutraliseert, dan kunnen overigens aan de hierbedoelde plaatsing des magazijns niets anders dan voordeelen worden toegeschreven. Het vullen en ledigen gaat zeer gemakkelijkde uitwendige gedaaute van het geweer wordt niet gewijzigd en de vulling van het magazijn veroorzaakt eene kleine achterwaartsche verschuiving van het zwaartepunt des geweers. Merkt men nu op, dat, bij eene plaatsing des magazijns onder den loop in de voorlade, het vullen en ledigen in den regel met meer bezwaren gepaard gaat, de gedaante van het geweer wel gewijzigd en het zwaartepunt eene meer voorwaartsche ligging verkrijgt, dan is men gerechtigd te vragen, waarom verschillende mogendheden toch de voorkeur hebben gegeven aan een repeteergeweer met magazijn onder den loop. De oorzaak van dit feit moet gezocht worden in de omstandigheid, dat men er tot nog toe niet in geslaagd is het mechanisme

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 570