562 openen en te sluiten. In fig. 2 zijn nog twee patronen in den houder, die een weinig is uitgesneden, om de werking van den aanbrenger beier te laten zien. Zoodra de laatste patroon uit den houder verwijderd is en deze daar door zijn steun beeft verloren, valt hij door zijn eigen gewicht langs de onderopening van het magazijn op den grond. De man kan daarna dadelijk weer een nieuwen houder in het magazijn plaatsen en heeft dan zijn wapen slechts te sluiten, om weer tot vuren gereed te zijn. Dit vordert slechts een paar seconden meer tijd dan het laden van den enkellader, terwijl de 5 patronen, die het wapen alsdan bevat, in minder dan de helft van den tijd, die daartoe bij de enkellading noodig is, behoorlijk gericht kunnen worden verschoten. Door het uitsluitend recht achterwaartsch en voorwaartsch bewegen van het sluitstuk, kan de magazijnsvoorraad verschoten worden, zonder het geweer uit den aanslag te brengenhetgeen de snelheid van vuren ongetwijfeld vermeerdert. (1) De proeven, die bij onderscheidene Nederlandsche regimenten met het Mannlicher genomen worden, zullen eerlang zijne goede eigen schappen zoowel als zijne gebreken in het licht stellenmaar ook zonder de resultaten der practijk te kennen, is het zeer goed mo gelijk eene theoretische vergelijking te maken tusschen dit stelsel en de wapenen der eerste hoofdgroep. 1°. Het Mannlicher trekt al dadelijk de aandacht door den grooten eenvoud van zijn mechanisme. 2°. Klemming der patroon tusschen aanbrenger en magazijn of tusschen grendel en kamerachterkant is, evenals het uitwerpen der patroon, door te krachtige werking van den aanbrenger onmogelijk. 3°. De vulling van het magazijn geeft aan leiding tot eene achterwaartsche verplaatsing van het zwaartepunt. 4°. Afplatting der in het magazijn gelegen kogels kan niet voorkomen. 5°. Tot het doen werken van het repeteermechanisme kan men volstaan met de krachtsinspanning voor de gewone lading gevorderd. 6°. De vrees, dat de soldaat op een gewichtig of beslissend oogenblik niet over de verlangdegroote vuursnelheid zal kunnen beschikkenmaar zich tot de gewone ladings wijze zal moeten bepalen, heeft bij het Mannlicher (1) Zie den Mil. Spectator 1888, No. 6.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 573