563 geen reden van bestaan; bij dit wapen kan men immers elk oogenblik een pakje inbrengen en kan dus telkens, als de omstandigheden het vorderen, de maximumvuursnelheid worden aangewend. Gevoelt men zich door het kennisnemen van deze voordeelen zeer ten gunste van het Mannlicher gestemd, de eerepalm mag niet on voorwaardelijk toegekend worden, zoolang niet met zekerheid kan worden gezegd, dat de ongestoorde werking van het mechanisme steeds gewaarborgd blijft. Voor zoover men zulks uit teekeningen beoordeelen kan, bestaat die zekerheid echter niet. Eerstens zijn de veeren aan sterke samendrukking onderhevig en staan zij dus wellicht aan spoedige verslapping bloot, evenals dit met de spiraalveer in een vóórlademagazijn het geval istweedens (1) „mag niet onopgemerkt „blijven, dat de patroonhouders met zorg gevuld moeten worden en „streng vermeden moet worden, gevulde patroonhouders te laten vallen „of aan sterke schudding in de patroontasschen of de caissons bloot „te stellen, wijl anders de goede stand van de patronen in de houders „op den duur niet verzekerd blijft en het gebeuren kan, dat eene „patroon met haar rand achter dien eener onderliggende gaat zitten, „hetgeen tot moeielijkheden bij het laden aanleiding geeft. Ook kan, „ten nadeele van de goede werking van het wapen, door de beneden- opening van het magazijn zand of vuil binnendringen." Ten slotte is het de vraag, of de gewone lading, patroon voor patroon, wel zoo gemakkelijk gaat als bij een geweer zonder opening in den onderwand van den bak (zooals het onze). Al is het voorts waar, dat het magazijn uit het wapen te voorschijn komt op eene plaats, die, bij het gebruik van het geweer als stoot- wapen, slechts zelden getroffen zal worden en al neemt men ook aan, dat de soldaat, na eenige oefening, aan dat uitsteeksel gewend zal zijn en er bij de exercitie weinig last meer van hebben zal, toch wordt daardoor het nadeel, aan de aanwezigheid van zulk een kwets baar en min of meer hinderlijk deel Verbonden, niet geheel weg genomen. Het mechanisme Mannlicher boezemt dus geen omwankelbaar ver trouwen in. Van het tot dezelfde groep behoorend Vitali is te weinig bekend 1) Mil. Spectator 1888, No. 6.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 574