om met zekerheid te kunnen nagaan, in hoeverre het al dan niet de voorkeur verdient boven het anderemaar wel kan gezegd worden, dat het gevaar van veerverslapping en indringing van vuil, de kaus op eene minder gemakkelijke, gewone lading en het nadeel van een kwetsbaar uitsteeksel ook bij dit stelsel aanwezig zijn. Is hiermede gezegd, dat de beide laatstbedoelde stelsels ten achterstaan bij de geweren der eerste hoofdgroep? Als men zich de moeite geven wil om kennis te nemen van de gebreken die, de Franscheu van hun eigen Gras-Kropatschek opgeven (1); als men bedenkr, dat het meerendeel dezer fouten al wordt het verzwegen ook bij het Duitsche geweer voorkomt, welk wapen zich bovendien door eene zeer ingewikkelde constructie onderscheidt; en als men daarbij de waarde in aanmerking neemt der bovengenoemde voordeelen van het Mannlicher, dan begrijpt men dat de gestelde vraag streng ontkennend beantwoord moet worden. Intusschen blijft het een punt van overweging uitmaken in hoeverre de wapenen met lcolfmcigazijnen kans hebben, in de toekomst eene rol te spelen, en zulks te meer dewijl in het bekende werk „Die Re- petirgewehre" wordt gezegd: „Die letzten Jahre haben das Re- „petirgewehr mit Kolben-magazin zu eioem gefahrlichen Kon- „kurrenten des Yorderschafts-Magazins erhoben, mit welchem sich „wohl demuachst sin harter Kampf um den Yorrang entspinnen dürfte." Al zijn sedert het verkondigen dezer meening reeds een drietal jaren verloopen, zonder dat de kolfmagazijnen de hun toegedachte plaats hebben ingenomen en al worden zij tot op den huidigen dag geheel op den achtergrond gedrongen door de geweren der 8e hoofd groep, toch zou eene practische oplossing van het repeteervraagstuk in deze richting ae meest gewenschte zijn, omdat het kolfmagazijn geen uitstekend deel vormt en ook geen aanleiding geeft tot wijziging van de gedaante des wapens. Het is echter wel mogelijk, dat de in de laatste jaren aangewende pogingen, om het laad- en repeteer- mechanisme door middel van den terugstoot te doen werken, oorzaak zullen zijn, dat het kolfmagazijn geheel van het tooneel der concur- (1) Zie de 7e aflevering van dezen jaargang, blz. 62.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 575