565 rentie verdwijnt; want tot verwezenlijking dier illusie schijnt ook een in de kolf gelegen toestel noodig te zijn. Uit al hetgeen tot hiertoe omtrent de repeteergeweren is gezegd, kan men besluiten, dat het niet mogelijk is, eene andere ligplaats voor het magazijn te bedenken zonder daarbij in eene der reeds op genoemde hoofdgroepen te vervallen, waarvan blijkens het voren staande de 8e de beste is. Om volkomen vertrouwen in te boezemen, moeten het laad- en het repeteermechanisme steeds zoodanig werken, dat het uitwerpen der huls en het daarop volgend te voorschijn treden van eene nieuwe patroon uit het magazijn immer gewaarborgd blijven. Met het oog op het uitwerpen van de huls voorziet men den afsluiter dikwerf van een hulsuitstooterDeze wordt veelal aan de linkerzijde des af sluiters in dier voege bevestigd, dat hij eene beperkte voor- en achter- waartsche beweging kan maken. De patroontrekker is in dit geval aan de rechterzijde des afsluiters gehecht. De schok, dien het sluit stuk bij het arrĂªteeren ondervindt, gaat gepaard met het vooruit schieten van den uitstooter, en wordt aldus op de huls overgebracht, die 'jdaardoor uitgeworpen wordt. In de eerste plaats moet echter huls- klemming voorkomen worden. Want blijft gedurende het magazijns- vuur eene huls in de 'kamer achter, dan bestaat er veel kans, dat de man het in zulk een heet gevechtsoogenblik niet opmerkt en de inmiddels te voorschijn getreden patroon, door middel eener krachtige voorwaartsche beweging van het sluitstuk in de kamer tracht te duwen, hetgeen beschadiging van het mechanisme en staking van het vuur ten gevolge zou kunnen hebben. Het tegengaan van huls- klemming is gemakkelijker te vorderen dan uit te voeren. Groote elasticiteit en duurzaamheid van huls- en loopmetaal, buitenge woon nauwlettend toezicht op den in magazijnen opgelegden patronen- voorraad, doelmatige confectie van de patroon tot verhooging der duurzaamheid en aanwending van een progressief springmiddel met beperkten maximum-gasdruk, zijn de voornaamste middelen, die tot het doel kunnen leiden. Alleen de practijk kan antwoord geven op de vraag, of het Mann- licher-mechanisme in verband met de eigenschappen van huls en loop,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 576