566 zekerheid geeft omtrent het uit de kamer verwijderen en uitwerpen der huls. „Die Oesterreicher riihmen dies Gewehr sehr, und ihr „früherer Kriegsminister Graf Bylandt-Rheidt sprach zich dahin „aus, dasz nach seiner Ueberzeugung das Mannlicher-Gewehr das ent- „sprechendste unter allen bisherigen Systemen sei." Deze mede- deeling van den schrijver van het opstel „Zur Prage des kleinen Ka libers" in de Jahrbiicher" doet met grond verwachten, dat het Mann- licher inderdaad de verlangde zekerheid verschaft. Zij, die het eerste gedeelte van mijn opstel gelezen hebben, zullen zich herinneren, hoe ik tot het besluit ben gekomen, dat het voor de infanterie wenschelijk is om ten allen tijde, gedurende den loop van een geheel gevecht, de beschikking te hebben over de grootst mogelijke vuursnelheid. Niet om die immer aan te wenden, maar wel om ze steeds, naargelang van de omstandigheden, in meerdere of mindere mate te kunnen toepassen. Ook uit dit oogpunt beschouwd, ver dienen de geweren van hoofdgroep acht de voorkeur boven de overigen- Thans is het oogenblik daar om te vragen: „Hoeveel patronen moet het magazijn kunnen bevatten?" Een positief antwoord op deze vraag kan alleen door de pt-actijk gegeven worden. Niettemin wil ik eenige opmerkingen maken, die tot de oplossing van dit vraagstuk kunnen bijdragen. Hoe meer patronen het bevatten kan, des te grooter en zwaarder zal het magazijn moeten zijn, terwijl met het aangroeien van het pa- tronenaantal ook de zwaarte van het gevuld magazijn vermeerdert. Tevens neemt met den omvang het gevaar van misvorming en be schadiging des magazijns toe en stijgen de aan het hanteeren des wapens verbonden bezwaren. Wel is waar nemen al deze factoren in beteekenis af, als men het patronenaantal vermindert, maar daar tegenover staat, dat, hoe grooter het aantal is, hoe langer men het vuur kan voorzetten zonder het magazijn opnieuw te vullen. Een klein aantal is dus altijd schadelijk voor de vuursnelheid en door voortgezette verkleining zou men ten slotte weer tot de gewone la dingswij ze met één patroon terugkeeren. Naar men zegt, zal de man in het aanvallend gevecht gewoonlijk hoogstens drie patronen achtereen verschieten, zoodat een magazijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 577