573 Datzelfde idee zien we ook toegedaan in het Oostenrijksch-Hongaar- sche en in het Portugeesche leger (1). Bij het eerste zien wij een wa penrok van lakenbestemd voor paradetenueen eene wollen blouse bestemd om bij gewone diensten en te velde gedragen te worden. Bij het laatstgenoemde leger werd door een reglement van den len October 1885 de wapenrok evenzeer als uniformstuk voor het leger voorgeschre ven, terwijl tevens eene afzonderlijke tenue voor den infanterist te velde werd vastgesteld. Bovendien treffen we hier nog eene bijzondere tenue aan, in kleine diensten te dragen. Gelet op die voorbeelden, komt het mij wenschelijk voor, dat ook hier bij de invoering eener nieuwe uniform rekening gehouden worde met bovengenoemde eischen. Om een voorbeeld, let wel slechts een voorbeeld, aan te geven, wil ik thans in algemeene trekken mededeelen, welke de door mij gewenschte uniform zou wezen, daarbij slechts rekening houdende met het wapen der infanterie, 't Staat natuurlijk een ieder vrijdaaromtrent zijn eigen ideeën te hebben, en zal ik mij ook nimmer vermeten do mijne als „maszgebend" te beschouwen. De uniform is verdeeld in twee categorieën: a. De uniform voor groote tenue. b. De uniformin gewone diensten en te velde te dragen. De uniform zal bestaan uit: ad a. attila van sergestof, overeenkomende met het bestaand model, doch in het midden gesloten met eene rij knoopen en de borsttressen op de borst, niet op den buik aangebracht, voorts met weglating van de biezen op armen en rug en de beide knoopen op den rug, doch met bijvoeging van twee passanten, ter hoogte van de heupen; pantalon van serge van het thans bestaand modeldoch voorzien van eene bies helmhoed met hoogeren bol dan die van het thans bestaande model en voorzien van een grooteren voor- en achterrandoverigens zonder veran dering; schoenen, zwart lederen voor de Europeanen; idem, idem zeildoeksche voor Inlanders (1) Zie Von Löbell. Jahresberichte 1886, pag. 223 en 226.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 584