577 Dus eet het volk, dat nu tweemaal des weeks maar eens en de overige vyff dagen wel tweemaal cadjang, dog ook anders niets, buyten het brood heeft, dan regulierlyk tweemaal s'daags warme kost en rys met sodanige toespyse, als sy voor haar schelling off eygentlyk 5-' st°. s' weeks, en voor het geene verdienen mogte, koopen sullen, wanneer het haar lust, heb bende daar en boven om den anderen dag eene halve kanne pons de man en dagelyx voor eerst nog twee soopjes arak telkens een halff mutsje, dewelke in reekening niet zyn gebragt, om dat voor deesen niet in ge- bruyk geweest zyn en ook door den tyd wel weder ingetrocken kunnen werden. De bakmeester moet van syn 23 st*. geven 8 st. aan arak gerekend op 15 mutsjes ter maand, en 4 sts. aan vis voor de man een sts. gerekendsoo dat hij nog heeft elff sts. voor de besorging van de groente, pompoenen, etc. in de sop, de moeyte van het prepareeren van de kost en het onderhoud van het volk, dat hy daar toe houden moet, mitsgaders voor de tamarinde en zuyker extra, die hy voor de pons verstrecken mogte en heeft dan ook nog het overschot van 't randsoen rys, cadjang en zout. En de schryvers eyndelyk behouden het haare, moetende daarvoor sorge dragen, dat den bakmeester aan deze articulen voldoe en by contra- ventie waarschouwen. De Comp. sal het op een guarnisoen van 2000 koppen, dat men selden op Batavia aan volk, by de bakmeester eetende, vind, f 268710 ter maand meer kosten, dat niet comparabel is by het nadeel, dat zy leydt in het slegte onderhoud van hare troupes, alsoo het seer apparent is, dat zulx ook tot de slegte gesteldheyt derselve iets doet. Eene vreemde manoeuvre. Dat het bij manoeuvres soms1 raar toe kan gaan, blijkt uit het volgende verslag dat de „Army and Navy Gazette" geelt van een in October jl. door Britsche troepen gehouden manoeuvre in den omtrek van Portsmouth. Hoewel, zegt dit vakblad, de jongste manoeuvre bij Portsmouth vrij wel gelijkt op hetgeen elders in Engeland wij zeggen het met leedwezen geschiedtuitgezonderd te Aldershotwaar men beter manoeuvreert, kunnen wij toch niet nalaten over dit bijzonder instructieve geval het een en ander mede te deelen; wellicht dat men er bij andere vredesma noeuvres in ons land van kan proiiteeren. Beginnen wij met het algemeen denkbeeld Dit behelsde dat eene vijandelijke macht te Portsmouth was geland en het

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 588