50 waardoor een onverwachte aanval van groote vijandelijke afdeelingen onmogelijk wordt. Aanvallen op kleinere schaal worden buiten het fort afgewacht waar gewoonlijk meer beslissende resultaten kunnen verkregen worden. Bij de verdediging van de bier bedoelde werken bestaat er nog veel verschil van meening omtrent het al of niet aanbevelenswaardige van het gebruik van schietgaten. Deze verhoogen de veiligheid der verdedigers doch verminderen hunne afwerende kracht. Met het oog op de geringe uitwerking van het vijandelijk vuur zou het geen bezwaar opleveren de manschappen toe te staan over de borstwering heen te schieten, doch tevens schietgaten aan te brengen voor het geval dat het vuur van den vijand bizonder hevig is. Een middel om dit te verkrijgen bestaat in het aanbrengen van een banket' voor staande schutters en schietgaten voor knielende. Een andere methode werd toegepast door den Majoor "W". P. Jones in het fort te Dundee, en wel: schietgaten op aanslaghoogte boven het maaiveld en daartusschen kleine banketten om over de binnen- kruin te vuren. Bij het gebruik van deze verschansingen staat men voor een moeielijke quaestie, namelijk de beveiliging van paarden en ander vee. Binnen het fort is daarvoor geen plaats, zoodat bijzondere dek kingsmiddelen moeten worden aangebracht. Het eenvoudigste schijnt eene redan-vormige omheining, die van uit het werk geflankeerd wordt. Ten einde echter te voorkomen dat het vuur uit de aangrenzende face gemaskeerd wordt, verdient het aanbeveling de vloer van den veestal een paar voeten uit te diepen en behoorlijke afwatering aan te brengen. Tactiek. Over het tweede gedeelte van ons onderwerp, de tactiek, sprekende, zien wij ons reeds dadelijk voor eene groote moeielijkheid geplaatst. De tactische regelen zijn uiterst moeielijk in de toepassing. De omstandigheden van ieder oogenblik moeten beslissen over de te volgen vechtwijze. In Indische oorlogen zijn deze omstandigheden meer dan elders veranderlijk, waaruit volgt dat dit evenzoo het geval is met de te bezigen tactiek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 59