- 51 - De gulden regel voor den oorlog tegen een onbeschaafd volk is bestudeer eerst uw vijand en bepaal dan de wijze hoe hem aan te tasten. Yelen, die van nabij den Indischen oorlog kennen, willen van niets hooren dan van een aanvallende vechtwijze, zelfs van een gevecht met het blanke wapen om den vijand steeds op het lijf te zitten en hem de meerderheid van den Europeaan gevoelig in het geheugen te prenten. Anderen weer, die den Zoeloe-oorlog bijwoonden, willen den troep slechts zien in een carré dat, door een bende wilden aange vallen, bij honderden zijn belagers neerschiet als zij beproeven moch ten te naderen. Het zou te veel plaats innemen om alle gevallen die zich kunnen voordoen te bespreken, wij zullen ons dus bepalen tot eene beschou wing van die, welke het meest voorkomen. Doch alvorens hiertoe over te gaan dient nog een en ander te worden opgemerkt omtrent den oorlog tegen een onbeschaafden vijand in het algemeen. Iets wat zelfs den oppervlakkigen beschouwer treffen zal, is het feit, dat overal waar de overwinning aan onze zijde was, deze slechts weinig offers kostte, terwijl nederlaag en vernietiging bijna immer gepaard gingen. Hierom moeten wij op zorgvuldige wijze bepaalde gevolgtrekkingen maken uit de door ons gewonnen gevechten. Tenzij de uit Inlandsche bron verkregen berichten geheel valsch waren, zou Isandhlwana voor ons bijna een groote en onbloedige overwinning geweest zijn. De strijdmacht der Zoeloe's, ontmoedigd door zware verliezen, stond op het punt de zaak op te geven en ware dit geschied, dan zoude zij op den terugtocht nog menig offer heb ben moeten brengen. Een veder had de schaal kunnen doen overslaan en toch was de uitslag een geduchte nederlaag voor onze wapenen. In den regel vechten wij tegen zeer groote overmacht, zoodat een gevecht met de blanke wapenen niet is aan te bevelen. Zoolang wij den vijand op een afstand kunnen houden, is het gevaar gering, doch gelukt het hem ons te naderen, dan kan dit betreurenswaardige gevolgen na zich slepen. Het hoofddoel der tactiek in zulke oorlogen moet dus zijn dit gevaar te vermijden. Een tweede doel van even groot gewicht is het den vijand toebrengen van verliezen, doch onge lukkigerwijze staan deze beide eischen eenigszins tegenover elkander

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 60