- 52 en alleen als het mogelijk is hen in overeenstemming te brengen, kan de uitslag bevredigend zijn. Er zijn omstandigheden waarin stoutmoedigheid en onverschrokken heid de ware middelen zijn om het spel te winnen, doch er zijn ook gevallen waarin de grootste voorzichtigheid moet worden betracht. Om te kunnen bepalen op welke wijze tegen den vijand zal worden op getreden, dient men eerst een en ander van hem te weten, doch het staat vast dat zoo hoofdzakelijk een offensieve tactiek gevolgd worden kan, de taak der troepen meestal een betrekkelijk makkelijke wezen zal. Daar het den vijand zoo weinig moeite kost onze aanvals-colonnes te overvleugelen, kan het te ver voortzetten van een aanval groot gevaar opleveren, tenzij het succes onzer bewegingen niet te betwij felen valt of wij de wetenschap bezitten, dat, zoo wij moeten terug trekken, de vijand dit niet beletten kan. Nu en dan kunnen wij oprukken om den vijand uit een of ander punt te verdrijven, doch een zonder afwijking toepassen van het offensief zou niet verstandig zijn. De omstandigheden kunnen ons doen besluiten iets te wagen, doch wij mogen nimmer vergeten dat hieraan gevaar verbonden is. Doch als wij nu den vijand in gevechts-stelling aantreffen, moeten wij dit voorbeeld dan maar volgen door eveneens in positie te komen en af te wachten tot hij den dans gelieft te openen? Voorzeker neen. Alleen de omstandigheden kunnen bepalen in hoever een aanval op de vijandelijke stelling noodig is, doch in ieder geval kan er veel gedaan worden zonder de veiligheid onzer eigen macht in gevaar te brengen. Hiertoe hebben wij drie wapens tot onze beschikking, nl. Artil lerie, Cavalerie en Infanterie. Dikwijls, wellicht in de meeste gevallen, zal het Artillerie-vuur reeds voldoende zijn, teiwijl de Cavalerie gereed moet gehouden worden om te chargeeren zoodra de vijand begint te wijken. Terzelfdertijd neemt de Infanterie stelling op een afstand van 1000 yards of minder, naar gelang der omstandigheden, en kan door een goed geleid vuur het effect, door de Artillerie teweeggebracht, zeer verhoogen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 61