53 Behalve in bergachtig of veel dekking opleverend terrein zal deze tactiek meestal leiden tot een der beide volgende oplossingenöf de vijand zal met meer of minder verliezen aftrekken öf hij zal trachten door een tegen-aanval uit eene positie te geraken waar hij veel ver liezen lijdt zonder behoorlijken tegenstand te kunnen bieden. In het eerste geval moet hij met alle paarden en geschut hard nekkig vervolgd worden, terwijl eveneens de Infanterie zoo snel voort- rukt als met hare veiligheid is overeen te brengen. Het is echter voor den Britschen soldaat een hopelooze zaak in het loopen te wedijveren met de inboorlingen. Zij zijn hem te vlug af en, mocht hij hen al inhalen, dan kan hunne numerieke overmacht tot een ongelijken strijd op de blanke wapenen aanleiding geven. Zoolang een vuurgevecht kan geleverd worden, zullen betere wapenen en eene betere krijgstucht de overhand behouden, doch komt het koude staal in het spel en wacht de vijand den aanval af, dan is het voordeel aan zijne zijde. In dit afwachten van den aanval ligt het grootste gevaar. Uit langdurige ondervinding weten onze Indische officieren, dat de vijand, dien zij te bevechten hebben, immer de wijk neemt voor een krachtig doorgezetten aanval. In hoever hunne meening door den oorlog in Afghanistan gewijzigd is, moet nog blijken, doch ook daar beloonde overwinning den moed onzer troepen. Het is waar dat de door ons geleden nederlaag te Maiwand voor een deel is toege schreven aan de daar gevolgde defensieve tactiek, doch het verdient opmerking dat de Afghanen half-beschaafde en geenszins geheel onbeschaafde tegenstanders waren. Wat nu andere Indische volken betreft, is de zekerheid dat zij voor onzen aanval zullen wijken volstrekt nog zoo groot niet. De ondervinding toonde wel aan dat het gedeelte wat werd aangegrepen bijna altijd het veld ruimde, doch wat dan? Stel dat eene betrekkelijk kleine afdeeling manschappen zich tus- schen den vijand werpt, door hem wordt omsingeld en met blanke wapens aangevallen en het gevaar waaraan zij blootstaan zal u dui delijk worden. Overal waar de vijand verstandig genoeg is om in te zien dat het voor hem zaak is den stormaanval in gesloten vorm af te wachten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 62