55 Werd de vijand dit ongelijke gevecht moede en begon hij terug te trekken, dan werd hij met een hevig vuur vervolgd waardoor zijn terugtocht spoedig een vlucht werd. Konden de Hollanders echter het terrein niet meester blijven, dan trokken zij langzaam op hun laager terug, verdedigden zich daar en dreven meestal den vijand met groote verliezen terug. Het is in den Zoeloe-oorlog dikwijls aangeraden deze tactiek eveneens te beproeven. Alle bereden troepen zouden naar Ulundo oprukken en in geval zij op tegenweer stootten den vijand wikkelen in een gevecht zooals boven werd beschreven. Maar deze vechtwijze kon de goedkeuring der autoriteiten niet verwerven, en zeer terecht. De zedelijke indruk, teweeggebracht door eene regelmatige be zetting van het land ter zijde stellende, blijft het nog te betwijfelen of de bereden troepen in een veertiendaagsch gevecht den vijand op die wijze even groote verliezen hadden kunnen toebrengen dan in het een half uur lange vuurgevecht aan de oevers van de Umvaloosi. Het is mogelijk dat zij de koningskraal bereikt hadden, ook, doch dit valt nog te betwijfelen, dat zij er de Zoeloe's uit hadden kunnen verdrijven en daarna de kraal verbranden, doch de geduchte les die de vijand ontving door de kracht van ons Martini-Henri geweer ware achterwege gebleven, en toch was deze noodig om het einde van den strijd te bespoedigen. Hoewel Cavalerie in vlak terrein kan ageeren, is zij echter mach teloos in bedekt terrein, zelfs in de vlakke velden van Zuid-Africa zou zij veel hinder ondervinden van de „dongas" of droge water- loopen die het land doorsnijden. Het is zeer eenvoudig te zeggenbestook uw vijand op grooteu afstand zoodat hij zich niet verdedigen kan, doch zij die hierover zoo licht oordeelen, vergeten dat ook een Inlandsche vijand zijn tactiek in overeenstemming met de omstandigheden weet te brengen. Het is niet waarschijnlijk dat hij een lijdelijk doelwit wenscht te blijven in een terrein, juist geschikt voor onze ruitersweldra zou hij bedekte en doorsneden streken voor het gevecht kiezen. Zelfs daar waar hij zoo beleefd is de goede kansen aan onze zijde te laten, is het volstrekt nog niet zeker dat onze taak gemakkelijk zoude zijn. Men moet in aanmerking nemen dat ieder man die in 's vijands handen

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 64