56 •valt om het leven wordt gebracht, terwijl hevige martelingen dikwijls zijn voorafgegaan. Dit weten onze soldaten zeer goed, terwijl zij het in hunne verbeelding nog zeer overdrijven. Het is dus niet van hen te verwachten dat zij onder een hevig vuur zullen stand houden, wanneer geen maatregelen genomen zijn om te voorzien in de veiligheid van hen, die gewond worden of wier paarden mochten vallen. Cavalerie die de vechtwijze der Hollanders zouden willen volgen, zou hare gewonden aan hun lot moeten overlaten of terug trekken vóór zij gewonden kreeg. In den goeden ouden tijd nu hadden de inboorlingen geen andere wapenen dan assegaaien, zoodat men geen gekwetsten kreeg dan bij een handgemeen. Doch tegenwoordig is dit volstrekt het geval niet het is waar dat het vuur der Zoeloe's en Basoeto's weinig te betee- kenen had, doch geheel zonder uitwerking was het niet. Zij vuren op denzelfden afstand als wij en wij kunnen hun geen ver liezen toebrengen zonder ook ons zeiven in zekere mate bloot te stellen. Slechts dan, als een veilige plaats voor de gewonden in de nabijheid is, zal men den troep eenigen tijd in het vijandelijk vuur kunnen houden. Niet ieder is een held en er zijn slechts weinigen die in kalme berusting het lot voor oogen houden van in de handen eens Inlandschen vijands te vallen. Nog moeielijker wordt het als een ruwe en steenachtige bodem moet worden overgetrokken. Een groot gedeelte van het terrein dat wij in Zoeloeland doormarcheerden, was zoo bezaaid met losse rots blokken en gedeeltelijk ingezonken scherpe steenklompen, dat de in boorling zich hier even snel kon bewegen als een paard. In zulk terrein zou de tactiek der Hollanders falen, want de vijand kon ons altijd inhalen als wij terugtrokken. Slechts eens zag schrijver dezes eene groote cavalerie-afdeeling in actie met den vijand. Het was bij gelegenheid eener verkenning den dag voor den slag bij Ulundi. Hoewel het voorgestelde doel werd bereikt, konden toch de om standigheden het vertrouwen in de vechtwijze der Hollanders niet versterken. De cavalerie trok dien dag ter sterkte van 500 man onder kolonel Buller over de rivier, met het doel den anderen oever te zuiveren van

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 65