- 58 „afleggen daar waar een Bt'itsch soldaat, gewapend en zijn ransel „dragende, slechts één mijl voortkomt. „Doch niet hierom alleen dient de Europeaan bereden te zijn, „de groote overmacht waartegen hij te strijden heeft, maakt het „eveneens noodzakelijk dat hij in staat is naar verkiezing een gevecht „aan te nemen of te ontwijken. „De catastrophe te Isandhlwana toont ons aan wat er gebeuren „kan als een zwakke macht omsingeld wordt door een strijd- „bende der Zoeloe's. Met bereden troepen is dit echter anders; „in gunstig terrein rijden zij binnen de schootsverheid, stijgen „af, lossen ongestraft hun schot op den vijand en als deze te sterk „opdringt stijgen zij weder op, rijden een eind terug en herhalen „hetzelfde spel opnieuw. Uit den tegenwoordigen oorlog is meer „dan een voorbeeld aan te halen dat de ongeregelde troepen op deze „wijze een sterke bende Zoeloe's bestreden en meer vijanden in het „zand deden bijten dan hunne eigen getalsterkte bedroeg, terwijl „zij zelf slechts onbeduidende verliezen leden." Schrijver herinnert zich de hier aangehaalde voorbeelden niet, doch het is zeker dat iets dergelijks nimmer geschiedde als men met een talrijken vijand te doen had;, ook is het aan geen twijfel onderhevig dat eene afdeeling Cavalerie, zonder eenig steunpunt waarop zij in geval van nood kan terugtrekken, nimmer deze vechtwijze zoude kunnen volhouden. In vereeniging met een „laager" of eene Infanterie-macht, sterk genoeg om in eene verdedigende stelling stand te houden, kan de Cavalerie op die wijze aan de actie een offensief karakter geven. Als voorbeeld eener gelukkige toepassing dezer tactiek kan de bevrijding van Mafeting worden aangehaald (Basoeto- oorlog). Het is waar dat bij deze gelegenheid een deel van de Cape Mounted Yeomantry in hinderlaag viel en zware verliezen leed, doch over het geheel was het optreden der Cavalerie bijzonder gelukkig. Zij hdd het grootste aandeel in het gevecht en met uitzondering van een enkel geval, toen de vijand trachtte de flank-compagnieën van de „Duke of Edinburgh's Own Volunteer Rifles" te naderen, mocht zij er steeds in slagen hem op een eerbiedigen afstand te houden en aanzienlijke verliezen toe te brengen. Zoo de Basoeto's

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 67