64 - hebben gedaan, die er veel toe bijdragen kan om de resultaten van het infanterievuur in het werkelijk gevecht zeer gering te doen zijn. In den hierbij gevoegden staat zijn eenige ballistische gegevens vereenigd, welke een denkbeeld geven van de uitkomsten, die de Franschen verwachten kunnen, van het afzonderlijk en van het ge zamenlijk vuur hunner middelmatige schutters. De spreiding, die bepaald wordt uit de schijfbeelden, door zeer goede schutters van den bok geschoten, is hier buiten beschouwing gelatenzij kan slechts dienen als maatstaf tot onderlinge vergelijking van verschillende geweren. Omtrent het magazijnsvuur schrijft het reglement het ondervol- gende voor. Het magazijnsvuur mag niet geopend worden, voordat het beslis send oogenblik van het gevecht is aangebroken, waarover alleen de officieren te oordeelen hebben. De gegradueerden moeten dus niet toelaten, dat het repeteermechanisme in werking wordt gesteld zonder uitdrukkelijk bevel van den kapitein. Alleen als de omstandigheden het vorderen hebben de sectie-commandanten het recht, zelf last te geven tot magazijnsvuur. Dit laatste biedt twee belangrijke voor- deelen aan: le. laat het toe, gebruik te maken van een zeer kort oogenblik om twee of drie schoten per geweer te doen, als men zonder het magazijn er slechts een zou kunnen afgeven; 2a. opent het de gelegenheid om in de laatste periode des gevechts den vijand met een krachtig vuur te begroeten, vooral voor den verdediger is in die periode het gebruik van het magazijnsvuur aan te bevelen, want bij den aanval moet voornamelijk het voorwaarts rukken tot de beslissing leiden en zal het gewone vuur voldoende zijn om de nadering tot de vijandelijke stelling mogelijk te maken. Tot oordeelkundig gebruik van het magazijnsvuur is zeer veel door zicht noodigte vroeg uitgevoerd en het magazijn ontijdig ledig zijnde, wordt het zelfvertrouwen van den soldaat geschoktdit neemt echter niet weg, dat men geene gelegenheid moet laten voorbijgaan om door de snelle vuurwerking gunstige resultaten te verkrijgen. De magazijnsvuursalvo's hebben alleen dan goede uitwerking, wan neer men er niet meer dan twee of drie achtereen afgeeft, omdat

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 73