66 anders de rook, die -zoo de wind niet te hulp komt niet in weinige seconden optrekt, het uitzicht volkomen maskeert; onder zulke om standigheden is de uitwerking van het vuur gelijk nul en men put den magazijnsvoorraad uit, zonder er eenig voordeel van te trekken, terwijl de gewone salvo's veel betere resultaten zouden opleveren. De uitwerking van het tirailleur vuur hangt niet van de snelheid maar wel van de juistheid des vuurs en van het in gevecht gebracht aantal geweren af, reden waarom men bij dat vuur geen gebruik zal maken van het magazijn. Dit laatste wordt vooral in het verde digend gevecht op den afstand van 250 a 150 M. afgegeven en bij voorkeur niet door alle afdeelingen te gelijk, opdat men zich in staat zie, het tot het uiterste moment voort te zetten. De soldaat moet deugdelijk geoefend worden in de uitvoering van dit voorschrift, opdat het magazijnsvuur geopend of gestaakt kunne worden, naarmate de bevelvoerende officier dit noodig oordeelt. Intusschen hebben de proeven met het Lebel-geweer nog een merkwaardig feit doen opmerken. De Allg. Mil. Zeitung deelt daaromtrent het volgende mede: Kapitein Journée merkte op dat bij het schieten met het Lebel-ge weer tegen een ijzeren plaat, de achter die schijf staande persoon twee verschillende geluiden hoorde, namelijk den knal van het schot en den aanslag van den kogel tegen het schijfmetaal. Nu deed zich het bijzondere geval voor, dat de waarnemer die beide geluiden gelijktijdig vernam, zoolang de afstand, waarop de schijf van het geweer verwijderd was, een zekere grens niet overschreed. Zoodra dit laatste wel het geval was, m. a. w. als de schijf verder dan op dien grensafstand van het wapen stond, dan ging de knal op de gewone wijze den aanslag vooraf en het interval werd te lang duriger, naarmate de afstand toenam. Bij nader onderzoek bleek, dat de grensafstand juist samenviel met het punt, waar de kogel eene vaart heeft gelijk aan de normale geluidssnelheid, nl. 338 M. (Men weet dat de kogelsnelheid in een willekeurig punt der baan met behulp van instrumenten en door berekening bepaald kan worden). Gaf men den kogel, door vermindering der lading, eene aanvangssnelheid van 333 M. of minder, dan plantte de knal zich

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 75