67 met zijne normale snelheid voort (t. w. 338 M.). Hetzelfde ver schijnsel merkte men op bij het vuren met losse patronen. Het scheen dus alsof het geluid van den knal zich, gedurende den tijd dat de vaart des kogels van 600 tot 333 H. afnam, verplaatste met eene evengroote en op dezelfde wijze verminderende snelheid. Stelde de waarnemer zich binnen den grensafstand zijwaarts van de baan op, dan scheen het hem toe, alsof de knal niet van het wapen kwam maar van het punt der haandat het dichtst bij hem lag. Het vorenstaande leidde den waarnemer tot de volgende conclusiën 1°. Een Lebel-kogel, die met meer dan 333 M. aanvangssnelheid voortgeschoten wordt, voert den knal van het schot met zich mede tot daar, waar zijne snelheid door den luchttegenstand tot op 333 M. is teruggebracht, waarna de knal zijnen weg vervolgt met de normale, constante geluidssnelheid en de kogel dus meer en meer achterblijft. 2°. Dat de soldaat, die zich binnen den bovenbedoelden grensaf stand van den met Lebel-geweren gewapenden tegenstander bevindt, niet meer het bekende „fluiten" der vijandelijke kogels, maar daaren tegen de knallende geluiden vernemen zal, alsof de vijand a bout portant op hem schoot. 3°. Dat de telemeter als middel om den afstand te schatten tot vurende infanterie volkomen onbruikbaar is geworden. Eene wetenschappeljjke verklaring van de wijze, waarop uit de waargenomen verschijnselen de bovenstaande conclusiën worden afgeleid, wordt niet gegeven en ik zal mij daar niet aan wagen. Zoude ik vooral de conclusie sub 1 niet gaarne onderschrijven, toch zal men goed doen, met de waargenomen feiten rekening te houden. Zoo de omstandigheid, dat onze patroon eene andere buskruitsoort heeft dan de Fransche die nagenoeg rookloos is in deze geen invloed uitoefent, dan zou men ook bij ons geweer, alhoewel in mindere mate, de vorengenoemde feiten moeten kunuen opmerkenonz,e kogel toch verlaat met eene snelheid van 430 M. de monding, welke eerst op den afstand van 190 M. tot 333 M. is gedaald. W. J. C. Creutz Lechleitner.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 76