- 73 Ras Menelik, koning van Schoa. Ras Kassa, hoewel een veel minder sterk leger bezittend dan Ras Gobesieh, rukte hem zonder aarzelen te gemoet. Den 14en Juli 1871 stonden beide legers, niet ver van Adoea, de hoofdstad vau Tigre, tegenover elkander. „Nog heden," zegt Raffray, die in 1873 Abessiuië bezocht „kan men de beenderen daar zien bleeken." Kassa had zijn kleine macht, ongeveer 12000 man sterk, in het gebergte opgesteld, terwijl de 60000 man van Gobesieh de vlakte innamen. Toen het geweervuur geopend werd, konden de etagesgewijze opgestelde troepen van Kassa allen te gelijk vuren, terwijl van Gobesieh's leger alleen het eerste gelid van de vuurwapenen gebruik kon maken. Gobesieh, het nadeel zijner positie inziende, ging tot den stormaanval over, maar had het ongeluk, terwijl hij zijne troepen voorging, met zijn paard te storten, waarop de Tigreezen van de kortstondige, hierdoor ont stane verwarring gebruik maakten om een tegenaanval te doen, waarbij Gobesieh werd gevangen genomen. De slag werd dientengevolge in Kassa's voordeel beslist. Yolgens Raffray had Kassa de menschlievendheid op Gobesieh niet de gebruikelijke strafoefening toe te passen van hem de oogen uit het hoofd te doen springen door middel van buskruit, waarmede men de ooren volstopt en dat men daarna, goed opgestopt, aansteekt. Hij liet hem alleen met een gloeiend ijzer de oogen uitbranden, deed hem van zilveren ketenen voorzien en sloot hem te Amba Saloma op waar hij weldra stierf. Zonder tijd te verliezen, marcheerde Ras Kassa, die het godsdienstig gevoel der Abessiniërs kende, naar Aksam, waar hij zich door den bisschop, namens den patriarch van Alexandrië, tot kouing liet kronen, keerde daarop terstond naar Debra Tabor (de hoofdplaats) terug, van waar hij tegen Ras Adal oprukte. Dezen overwon hij, doch gaf hem zijne macht terug. Door deze mildheid en grootmoedigheid verwierf hij zich de ge negenheid van Ras Adal, die tot aan zijn dood in 1887 een der ver trouwdste vrienden en trouwste aanhangers van koniug Johannes is gebleven. Na de overwinning op Ras Adal trok koning Johannes op tegen Menelik, die zijne opperheerschappij niet wilde erkennen. Na her-

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 82