BOEKBEOORDEELING. Schetsen uit den Atjeh-oorlog door J. P. Schoeraaker, le Luitenant der Infanterie bij 't N. I. Leger. Tweede herziene druk. 's Gra- venhage, W. P. van Stookum Zoon. 1888. Met genoegen ontvingen wij dezen tweeden druk van het werkje van den heer Schoemaker. Dat binnen den tijd van een jaar een herdruk noodig was, bewijst wel dat het gunstig oordeel, door ons over de eerste uitgave uitgesproken (jaarg. 1887, deel II, blz. 572), algemeen werd gedeeld. Wij wenschen den schrijver van harte geluk met het dooi hem behaalde, zoo welverdiende succes. Waarin het „herziene" van den tweeden druk bestaat, hebben wij echter niet kunnen opmerken. De enkele stijlfouten, die hier en daar in de opstellen voorkwamen, en waarop in andere recensies werd gewe zen, zijn onveranderd gebleven. Vermoedelijk heeft de schrijver, die intusschen weder naar Indië vertrok, aan de „herziening" weinig of geen deel gehad. Een derde druk zal, hopen wij, de gelegenheid geven dit te verhelpen. In afwachting van den aanstaanden bloedigen strijd om Constantinopol houdt men in de Europeesche militaire pers zich voorloopig onledig met een papieren oorlog om die plaats. Bovenstaande brochure levert tot dien laatsten oorlog eene belangrijke bijdrage. Een historisch-politiek overzicht over het verleden van Constantinopol leidt de brochure in en doet de groote wereldbeteekenis dier plaats uit een staatkundig en militair oogpunt helder uitkomen. Dan volgen de militaire geographie der plaats benevens inlichtingen op economisch en godsdienstig gebied. Het overigens meesterlijk geschreven werkje kenmerkt zich door eene sterke anti-Russische tendenz. De inbezitname van Constantinopel dooi de Russen acht de schrijver een der grootste rampen, die Europa zouden kunnen overkomen. Der Kampf um Konstantinopel, von Ütto Wachs. Sonder-Abdruck aus der Interna tionalen Revue der gesammten Armeen und Flotten. Leipzig, Eduard Baldamus, 1888. Preis 1 Mark.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 95