285 pag. 39 reg. 16 v. b.) pag. 141 reg. 13 v. b. „mengerakkan" moet zijn: menggerakkan. pag. 148 reg. 11 v. b. „pan katnja" moet zijn: pangkatnja. pag. 150 reg. 13 v. b. „mengagahi" moet zijn: menggagabi. Behalve bovenstaande opmerkingen zijn mij bij het lezen van genoemd reglement nog eenige woorden en uitdrukkingen opgevallen, die volgens mijne meening tot vergissingen aanleiding kunnen geven. O. a. pag. 6 rog. 4 v. b. (Peralasan pengadjaran)„Djikaloe tjepat langkah.Hier moet „tjepat" vertaald worden door: regelmatig of een daarmee overeen komend woordterwijl overal elders in het reglement, o. a. zes regels verder, voor „langkah tjepat" vlugge, d. w. z. versnelde, pas moet ge lezen worden. Prof. Pijnappel geeft voor „tjepat": handig, vlug, bedreven. Pag. 22 reg. 3 v. b. „Sedang berhenti berbalik kabelakang" vertaling voorstilstaande rechtsomkeert aanmarcheerenzie Holl. regl. pag 21 reg. 1. Vergelijkt men echter zooevengenoemde uitdrukking met pag. 12 reg. 3 v. b., dan zou men haar moeten overzetten in Stilstaande rechtsomkeert maken, d. w. z. de beweging: Pelotonr= Rechtsomkeert. Het zou dus wenschelijk zijn achter „kebelakang" te voegen: serta men- djalan. pag. 34 reg. 4 v. b. „Laloe kapada tempatnja" voor: opmarcheeren, is mij niet recht duidelijk. pag. 41 reg. 1 2v. o. „berhenti" wordt hier gebruikt voor: rusten, terwijl het evengoed vertaald zou kunnen worden door halt houden (zie o. a. pag. 13, 18 enz.) pag. 71 reg. 6 v. o. „perobahan perbandjaran" moet hier aanduidende opmarschen, benevens de veranderingen van directie, terwijl het op pag. 30 en 110 meer bepaald alleen betrekking heeft op de veranderingen van directie. pap. 84 reg. 7 v. b. is, in strijd met de andere bewegingen, „Appel maken" onvertaald gelaten. pag. 101 reg. 2 v. b. „obahkan perbandjaran" vooropmarcheeren. Ik zou het vertalen door: de richting veranderen. Ru is een opmarsch wel een verandering van directie, maar daarom is het omgekeerde niet altijd waar. pag. 107 onder aan „berdjalan kakiri (kanan) kapada tempatnja" is dunkt

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 294