481 de afstand van Mean Meer tot Lucknow bedraagt meer dan 1000 KM. Waar zulke oefeningen gehouden worden, kan men met vertrouwen rekenen op hetgeen men in oorlogstijd van de marschvaardigheid der troepen moet kunnen eischen. Verslag over de beproeving van een dynamietkanon. De marine-commissie, in Engeland ingesteld tot beproeving van het 8 duims dynamietkanon, komt in haar rapport aan het Ministerie van Ma rine tot de volgende conclusiën 1. Het dynamietkanon is een nieuw oorlogswerktuig, welks werkkring van een bijzonderen aard is en dat niet in staat is een der bestaande wapens te vervangen, doch evenmin door een ander wapen kan ver vangen worden. 2. De waarde der samengeperste lucht als drijfkracht ligt hoofd zakelijk daarin, dat de kanonnier in staat is nauwkeurig steeds hetzelfde doel te treffen; ook laat zij een juist schot toe bij geringe snelheid van het projectiel. 3. De centrale machine tot samenpersen der lucht werkt zeer goed. 4. De juistheid van het schot is opmerkelijk groot. 5. De grootste schootsverheid is waarschijnlijk 2 Eng. mijlen; bij de proeven door de commissie lag de werkzame schootsafstand tusschen 1477 en 1868 yards. 6. De uitwerking van het projectiel kan slechts in geringe mate worden waargenomen. 7. Het kanon schijnt zeer duurzaam te zijn. 8. De vervaardiging van het kanon vereischt geen uitgebreide fabrieksin- richtingen en is niet kostbaar. Het kan in alle groote steden van het land, waar zich machinefabrieken en gieterijen bevinden, worden vervaardigd. 9. Het kanon is een belangrijk hulpmiddel bij de kustverdediging en kan in den zeeoorlog overal worden aangewend, waar met voordeel van mortiervuur gebruik gemaakt kan worden. 10. Met eene kleine wijziging is het wapen in te richten tot het lan- ceeren van torpedo's door schepen op korte afstanden. 11. Het is niet noodig zich te haasten met de bewapening onzer schepen met dynamietkanonnen. Men behoort de beproeving af te wach ten van den in aanbouw zijnden zg. dynamietkruiser. (Allg. Mil. Zeit.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 492