484 aandacht door de groote mate van technische volmaaktheid, welke toelaat eene tot nog toe ongekende vuursnelheid te bereiken. Ook in Nederland is in September van dit jaar door de commissie van proefneming te 's-Graven- hage deze nieuwe uitvinding onderzocht, waarbij verrassende resultaten zijn verkregen. De tot nu toe gebruikelijke machine-guns (nl. mitrailleuseswaarbij het kaliber gelijk is aan dat der handvuurwapenen, en snelvarende kanonnen waaruit springprojectielen van grooter kaliber worden geschoten) vereisch- ten alle eene vrij groote krachtsinspanning bij het afgeven van een zeer snel vuur, hetgeen bovendien het bezigen eener zware affuit met het oog op de stabiliteit noodzakelijk maakte; bovendien werden de loopen spoedig bovenmatig verhit, waardoor de juistheid van het schot weldra te wen- schen overliet. Maxim heeft deze nadeelen overwonnen, eensdeels door den terugstoot bij ieder schot te benutten tot het herladen en het afvuren van het volgende schot, anderdeels door den loop, waardoor alle kogels hun weg vinden, geregeld te verkoelen. Dit laatste verkrijgt hij, door dezen loop te om geven door een mantel, waarin ook weder door den terugstoot geregeld water wordt aangevoerd, dat aan het koken geraakt en als damp aan de voorzijde ontsnapt; de loop wordt hierdoor slechts weinig boven de 100° C. verhit. De patronen zijn ten getale van 334 op een band bevestigd; na het aanbrengen van dezen band, heeft men slechts op een knop te drukken en de 334 patronen worden achtereenvolgens in ruim 30 seconden afge schoten. Bij een kaliber van 11 mM. wegen vuurmond, affuit en toe- behooren slechts 80 KG. De bediening bestaat uit 3 man, één richter en twee voor het aanvoeren der munitie. Het wijzigen der richting kan zeer snel en met groote zekerheid geschieden, zoodat de uitwerking van een snelvuur bijzonder groot kan zijn. Yoorloopig is de uitvinding nog slechts op mitrailleuses toegepast, maar Maxim zal trachten, haar aan te wenden op grootere kalibers. Rivierstoomers. Sedert eenigen tijd reeds heeft men op den bovenloop der Irrawaddy en haar zijrivieren, o. a. op de Chindwin, een stoomschip in de vaart ge bracht, dat in Engeland gemaakt was en zich kenmerkte door buitengewoon geringen diepgang. Deze stoomer, Hata genaamd, is een stern-wheeler

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 495