574 ad b. buis van donkergekleurd baai of linnen van het model der oude Atjehjassen, versierd met eene bies langs kraag en voorpanden, voorts op de heupen voorzien van passantentot het dragen van den koppel, en op den linkerschouder van eene passant voor den riem van den patroonzak; pantalon van donkergekleurd linnen, voorzien van eene bies; helmhoed als boven, doch zonder den grooten leeuwenkop, wordende echter te velde ook de andere versierselen weggelaten; schoenen, zwart zeildoeksehe; slobkousen (alleen bij uitrukkende diensten en te velde) van donkerge kleurd katoen of linnen; kwartiermuts van het vroeger bestaande modeldoch slechts half zoo hoog en voorzien van een ietwat afhangende klep. Hiermede heb ik de mij door mij zelf opgelegde taak volbracht en ein dig ik, in de hoop, om, mocht 'took slechts weinig zijn, toch 't mijne er toe te hebben bijgedragen om eindelijk tot eene doelmatige uniform te geraken. Veha. Uit de oude doos. De menage der manschappen in 1745. Reeds ongeveer anderhalve eeuw geleden schijnt men de klacht te hebben geuit, die ook heden nog vernomen wordt, dat de voeding der schepelingen bij de marine veel beter is dan die der soldaten bij de landmacht. In 1745 trok zulks de aandacht van den Gouverneur-Ge neraal Van Imhoff, die daarover een voorstel indiende bij den Raad van [ndië, dat de instemming van den Raad verwierf en derhalve als besluit werd afgekondigd. Volgens het onlangs verschenen Vijfde Deel van het Nederlandsch- Indisch Plakaatboek, door Mr. J. A. van der Chijs, luidt het als volgt Als men aanmerkt het groote onderscheyd, dat er is, iu het geene een zeevarende en een militair op Batavia geniet, soo mag men wel onderstellen, dat de laaste de buyk nimmer vullen kunnen met eene competente portie van goede spyse, in staat om voedsel en een behoorlyk onderhoud aan het lichaam te besorgenwant dat den bakmeester (menagemeester) haar voor ƒ2:16 aan kostgeld en het halve randsoen van rys, dat hy ontfangt, een gehee- le maand door soude kunnen geven spyse genoeg, soo veel een gezond mensch

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 585