61 Aangezien dit handvuurwapeu dus zeer veel kans heeft in den door een ieder als onvermijdelijk beschouwden, toekomstigen Fransch- Duitschen oorlog eene belangrijke rol te spelen, is het verre van over bodig kennis te nemen van zijne voornaamste technische en bal listische eigenschappen, vooral ook van het gebruik, dat de Fransch- man hoopt te maken van het repeteermechanisme; dit laatste te meer, dewijl ook het Lebel van een gelijksoortig mechanisme is voorzien. Het geweer is van het kaliber 11 en heeft vier linksche trekken; de sluittoestel is een grendeltype; in de voorlade, onder den loop^ Ügt het buisvormig magazijndat zeven patronen bevatten kan; in den onderkant van den bak is een langwerpig gat, waarin de patroon aanbrenger past, die om eene door zijn achtereind gestoken spil kan draaien, doch, zoolang het geweer als gewone achterlader wordt gebruikt, door eene veer in zijnen stand gehandhaafd blijft; zoodra men den magazijnsvooraad verschieten wil, kan men, door de eigen aardige inrichting van het mechanisme bewerken, dat de aanbrenger telkens bij het sluiten van den loop met zijn vooreind naar beneden wentelt en juist achter het magazijn komt; de achterste magazijns patroon wordt nu, door den druk der in het magazijn liggende spiraalveer, op den aanbrenger geschoven, welke laatste bij het openen van den loop weder in zijn oorspronkelijken stand terugkeert, zoodat de patroon bij het vooruitbrengen van den grendel in de kamer wordt geduwd. De patroon weegt 43 Gr. De kogel - die geene groeven heeft, uit hard lood geperstvan voren afgeplat, van eene papieromhulling voor zien en daarom van achteren een weinigje uitgehold isweegt 25 de lading 5.25 Gr. De patroon behoort tot het stelsel der uit- en inwendige vetting, wat de eerste betreft bestaande in een wasschijfje, dat aanvankelijk in papier gewikkeld, maar later gelegd werd op een kartonnen of koperen plaatjedat op eene ringvornige borst van het inwendig hulsoppervlak rust. Het geweer met gevuld magazijn weegt: a. met degenbajonetgt4j b. zonder degenbajonet.4.844 Het verschieten van den magazijnsvoorraad vordert ten naastenbij

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 70