- 88 Mondeling. Lezen, vertalen en het houden eener voordracht over een eenvoudig onderwerp. Maleische taal. Schriftelijk. 1. Waaraan herkent men in het Maleisch de verschillende rededeelen Hoe is in hoofdtrekken de Maleische zinbouw Geef van een en ander enkele voorbeelden (15 minuten). 2. Wat weet ge mede te deelen omtrent enkel- en meervoudsvormen in het Maleisch en wat omtrent declinatie? Helder Uw antwoord door voor beelden op (15 minuten). 3. Hoe worden de voorwaardelijke, de gebiedende en de verbiedende wijs der werkwoorden in het Maleisch gevormd? Te verduidelijken door voorbeelden (15 minuten). 4. Hoe kunnen in het Maleisch de onvolmaakt verleden tijd, de ver leden tijd, de meer dan verleden tijd en de toekomende tijd aangeduid worden? Geef eenige voorbeelden ter verklaring (15 minuten). 5. Welke beteekenissen kunnen de substantieven hebben, gevormd door het praefix pe met het affix an of door het praefix ka met het affix an Voeg bij uw antwoord enkele voorbeelden (15 minuten). Lezen van kaarten. Schriftelijk. 1. Vervaardig het lengteprofiel van den weg, welke van den driesprong bij Dessa Pasir-awi in westelijke richting loopt tot driesprong B, blad O 25 der kaart van de Preanger-Regentschappen op 1: 20.000. Voor de horizontale afmetingen de schaal van 110000 en voor de verticale afme- aftingen die van 15000 te bezigen (li uur)- 2. Bepaal op de bovengenoemde kaart blad P 26 het tracé van de as van een weg aan te leggen van punt A bij Doekoe Tjibelendoeng naar de noordelijke punt B van de kina-onderneming Tjisoeryan, waar van de helling 5° niet mag overschrijden (f uur). Mondeling. Verschillende vragen over details van voorgelegde kaarten. Niet verplichtend. Geen der aspiranton wenscht examen te doen in de Javaansche grammatica.

Indisch Militair Tijdschrift | 1888 | | pagina 97