89 „Een punt staat echter vast, en daarin ben ik het met den geach- ten afgevaardigde volkomen eens, dat namelijk het hoofdwapen ook zijn eigen chef moet hebben. De geachte afgevaardigde deed te recht uitkomen, dat in dit geval de legercommandant, al is hij zelf niet uit het wapen der infanterie voortgekomen, een vertrouwden ad viseur zal hebben. „Dit is dan ook de bedoeling van het voorstel, in deze begrooting opgenomen. Op dat punt bestaat er tusschen den geaehten afge vaardigde en mij geen verschil van meening. Er moet aan het departement van oorlog een chef der infanterie zijn, die in de aller eerste plaats moet zorgen voor de belangen van dat wapen. Of hij er nog iets bij kan waarnemen, is eene vraag van minder belang, die bij eene nieuwe inrichting van het departement van oorlog ter sprake komt; de hoofdzaak is zorg voor de infanterie, en daarvoor moet in elk opzicht tijd en gelegenheid aan den chef gelaten worden. En wanneer dit zoo geregeld is, dan zal ook de legerbevelhebber gelijkelijk kunnen zorgen voor de belangen van alle wapens". Het voorstel der Regeering werd daarop zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Noch de leden, wier meening in het Yoorloopig Verslag was opgenomen, noch de heer Kielstra, noch de onderge- teekende, zagen hunne wenschen vervuld, maar er was althans iets verkregen, want het is op grond van het hiervoren aangehaalde niet aan eenigen twijfel onderhevig, dat de aangevraagde verhooging door de Kamer werd aangenomen in het vertrouwen, dat alsnu vast stond 1. dat aan het hoofd van de Ilde afdeeling van het departement van oorlog steeds zou staan een generaal van het wapen der infan terie afkomstig; en 2. dat van de gelegenheid, die werd geopend om kolonels der artillerie, der genie en van den generalen staf tot generaal-majoor te bevorderen, alleen zou worden gebruik gemaakt, om te voorkomen dat bij eene benoeming van den chef der Ilde afdeeling van het departement van oorlog, een overigens in alle opzichten voor den generaalsrang in aanmerking komend kolonel van de artillerie, do

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 100