91 klaringen, door hem gegeven vóór de aanneming van zijn voorstel tot het eventueel aanstellen van generaals bij de artillerie en den generalen staf. Intussehen kwamen deze beide benoemingen voorloopig alleen ten nadeele der schatkist, maar hadden zij in bet jaar 1887 geene nadeelige gevolgen voor het Nederlandsch-Indische leger. De Minister kon toen echter zeer goed voorzien, dat de benoeming van den generaal- majoor der aitillerie later tot groote moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. Te eer ligt het voor de hand, dat die moeilijkheden door den Miuister niet over het hoofd zijn gezien, omdat daarop door den heer Kielstra in zijn hiervoren vermelde Nota nadrukkelijk de aandacht was gevestigd. Hij schreef (blz. 37): „Bij uitvoering van dit plan kan het en zal het ook meermalen voorkomen, dat een kolonel, na eeuige jaren aan het hoofd van zijn wapen te hebben gestaan, met verlof naar Nederland vertrekt en in zijn verlofstijd den rang vau generaal-majoor deelachtig wordt. Zijn vervanger, kolonel, chef van het wapen, zal dan bij terugkomst van dien generaal niet alleen van chef teruggebracht worden tot den rang van sous-chef, maar ook in inkomsten (tafelgeld, fourage- en huishuur- indemniteit) achteruitgaan. Dat zal dan zijne belooniDg zijn, indien hij een paar jaren getoond heeft een goed chef te zijnmen kan zich voor den geest halen, hoe door eene dergelijke regeling de ambitie wordt opgewekt? Of zal men den teruggekeerden generaal non-actief laten, ook zelfs wanneer er eene vacature komt in andere generaais- betrekkingen Het geval dat de heer Kielstra op het oog had deed zich in den loop van dit jaar voor. De generaal-majoor, commandant in de 11de millitaire afdeeling, verzocht op pensioen gesteld te worden; de in het vorig jaar benoemde generaal (der artillerie) reisde naar Indië om geplaatst te worden; en nu geschiedde het volgende: De generaal-majoor, van het wapen der infanterie afkomstig, die aan het hoofd stond van de Ilde afdeeling van het departement van oorlog en, zooals hiervoren werd medegedeeld, als kolonel ouder in rang was dan de nieuw aangekomen generaal, van het wapen der artillerie afkomstig, werd verplaatst naar de Ilde militaire afdeeling, en aan het hoofd van de Ilde afdeeling van het departement van

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 102