101 Het gevolg was dat de Sultan buiten staat geraakte, de hem toe gekende inkomsten uit de binnenlanden te trekken; en in 1823 was zijn toestand zoo moeilijk geworden dat hij zich verplicht zag, tegen geldelijke schadeloosstelling aan hem en zijne grooten, het gezag over de geheele binnenlanden aan het Gouvernement over te dragen. Aldus was de uitwerking van ons aanwezen ter hoofdplaats; en nog in de laatste jaren van het sultansbestuur begon de bevolking in het binnenland zich zoo van hare hoofden te emancipeeren, dat de Commissaris Yan Seven hoven zich, in zijne rapporten, daarover bitter beklaagde; doch hij schreef dezen toestand meer toe aan de knevelarij der hoofden, dan aan de verzwakking van het gezag. Zoodra nu de binnenlanden onder het rechtstreeksch gezag van het Hederlandsche Gouvernement waren gebracht, ondergingen zij eene geheele omwenteling. Een der eerste maatregelen, waartoe men overging, getuigde Van onze goede bedoelingenalle drukkende lasten, waaronder de bevolking gebukt ging, werden opgeheven, en men stelde zich voor, dat de rust dan niet meer bedreigd worden, veilig heid en orde herleven, handel en nijverheid bloeien zouden. Doch men vergat daarbij, dat voor dat alles in de allereerste plaats een goed georganiseerd bestuur noodig was. Het heirleger van djèuangs werd uit de binnenlanden verwijderd in de plaats van al de vroegere heffingen ten behoeve van den vorst werd nu een „hoogst liberaal stelsel van landrente", eigenlijk een inkomstenbelasting, ingevoerd. Het gansche Palembangsche gebied werd in groote afdeelingen gesplitst, waarover Inlandsche ambtenaren divisiehoofden gesteld werden. Aangezien die divisiehoofden een veel kleiner getal vormden dan vroeger de djènangs, en vooral ook omdat zij meestal ter hoofdplaats verblijf hielden en slechts nu en dan hunne divisiën bezochten, was dus voortaan het volksbestuur weder vrij wel aan zich zelf overgelaten. Reeds in een beschaafd land zou dergelijke regeling leiden tot regeeringloosheid, hoeveel te meer moest eene dergelijke, onvolkomen inrichting van bestuur, een nadeeligen invloed uitoefenen op orde en rust in de binnenlanden van Palembang! De volkshoofden verloren langzamerhand weder het gezag, dat zij vroeger door het gedurig aanwezen in hunne marga's van Palembangsche djènang's

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 112