Ill den pangeran Ferdana Man tri, en dat bedoelde invloed niet onderdrukt worde door verheffing van Inlanders uit den minderen stand en de daarstelling van eene verhouding van deze personen tot het Europeesche bestuur, op eene wijze dat er voor de leden van de aristocratie en speciaal voor den pangeran Ferdana Mantri, vernedering in zoude worden gezien. „Het moet u niet bevreemden dat aan dezen Pangeran uiterlijk meer ontzag dan aan den resident wordt bewezen, daar zulks zelfs op Java met de Inlandsche grooten het geval is. „Afgescheiden van de aansprakeu, op geboorte gegrond en toegekend, behoort steeds in het oog te worden gehouden dat de invloed van Inlanders, welke alleen ontstaan is uit hunne benoeming van het Gouvernement, niet gelijk is aan die welke het gevolg is van af komst en antecedenten, en slechts versterkt en bestuurd wordt door eene Gouvernements benoeming". De Resident Steinmetz „liet zich echter van de door hem op gevatte denkbeelden niet afbrengen; deze aanschrijving leidde slechts tot nieuwe vertoogen en nieuwe ontwerpen van organisatie, tot welke hij echter wellicht aangedreven werd door de steeds vermeerderende onveiligheid in de binnenlanden en den zich meer en meer daar openbarenden geest van verzet tegen het Europeesch gezag. De generaal-majoor Van der Wijck, provisioneel commandant van het leger, deswege geraadpleegd, adviseerde om daarop geene beschikking te nemen, aangezien het toch de bedoeling van het Gouvernement niet zijn kon, een geheelen ommekeer van zaken daar te stellen, gegrond op de bijzondere inzichten van een enkel persoonmaar wel, om het bestaande en in vroegere jaren na rijp beraad daargestelde, te verbeteren en geleidelijk tot meer volkomenheid te brengen. In conferentie deelde de Gouverneur-Generaal zulks aan den resident Steinmetz mede, die dientengevolge gewijzigde voorstellen toezegde welke, kort daarna ingediend, echter geen bijval vonden, noch bij de generale directie van financiën, noch bij den Raad van Nederlandsch- Indië, en dus niet ten uitvoer werden gelegd. „Intusschen namen onrustige bewegingen in de Palembangsche binnenlanden in aantal toe. Voor deu soldaat bestond geene veilig-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 124