120 maakt, dan wel het verplichtend mocht hebben doen worden, tot hunne verwijdering naar elders over te gaan. Art. 8. De Gouvernementscommissaris voor Palembang, de kolo nel H. F. Buschkens, zal voorts, in den geest van deze instructie^ zoodanige voorstellen doen als hij vermeent dat de belangen van den lande vorderenwordende hij mits deze bevoegd verklaard om, onder nadere goedkeuring van het Gouvernement, in spoed vereischende gevallen zoodanig te handelen als hij onvermijdelijk achten zal. Bij de zeer geheime kabinetsmissive van 18 April 1850 N°. 76 werd de Gouvernementscommissaris nog speciaal door den Gouverneur- Generaal gemachtigd om, indien hij dat onvermijdelijk achtte, Stem me tz al dadelijk eervol van het residentschap te ontheffen (en deu Rijksbestierder tevreden stellen dit is af te leiden uit eene zinsnede in Buschkens' rapport, doch de juiste bewoordingen zijn hier niet bekend). Wat de kolonel Buschkens omtrent de verschillende hem aange wezen punten heeft gerapporteerd, blijkt niet volledig; wij kennen echter zijne verslagen omtrent artt. 6 en 7 der instructie. Wat art. 1 betreft, reeds den 3en Mei 1850 was hij „tot de overtuiging gekomen dat er geene bedenkingen bestonden tegen den terugkeer naar Batavia van de troepen, welke in 1849 naar Pa lembang bestemd waren", en hij deed die troepen alzoo den vol genden dag inschepen. Den 3en Mei 1850 (missive N°. 5 geheim) berichtte hij verder na een zeker niet zeer grondig onderzoek over de vraag, hem gesteld bij art, 6.zijner instructie Hij ging achtervolgend na de hem door de Regeering ter hand gestelde aanschrijvingen, aan Steinmetz gericht, ter beoordeeling hoever deze daaraan had gevolg gegeven. Hij kwam daarbij tot de volgende conclusiën a. Kabinetsmissive van 26 Juni 1848 N 172: „Ik vermeen, de vraag met betrekking tot dit stuk in gemoede ontkennend te moeten beantwoorden; de beschouwingen en hande lingen van den resident toch hebben, tegen Uwer Excellentie's juist

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 133