123 ring 11 ir, Ogan Uir, Lematang 11 ir, Moezi Ilir en Ban- joe as in is het bestuur onveranderd gebleven. 2°. „De Inlandsche bevolking in de binnenlanden staat steeds onder de leiding en het onmiddellijk bestuur van hare eigene hoofden De controleur Yan den Bossche echter, met het civiel gezag in de Komering Oeloe, Lematang Oeloe en Ogan Oeloe belast, zoude volgens ingewonnen information zich meermalen inmen gen in détails, die met betrekking tot de districts- en docsoenhoofden meer uitsluitend tot de attributen der divisiehoofden behooren. De rijksbestierder zegt mij o. a. ten aanzien van dit punt, dat genoemde controleur in de marga's Ramba en Loebi (Komering Oeloe) aan eene meuigte spelers eene zeer zware boete zoude hebben op gelegd, waarover eenige binnenlanders zich aan den rijksbestietder hebben beklaagd die er den resident mede bekend maakte. „De resident, op dit punt gehoord, erkent dat hij daartoe den controleur heeft last gegevende spelers behoorden tot de in op stand geweest zijnde doesoens en hadden drie kampongs in de Kome ring Oeloe afgebrand, die uit deze boeten weder zouden worden opgebouwd. De resident zegt daarbij dat hij vooral er tegen waken moet dat die boeten niet door bemiddeling van den rijksbestierder- worden opgelegd, omdat deze steeds neigt tot het buitensporig hoog opvceren daarvan. „Hoe is dit overeen te brengen met het beweren van den Resident, dat alles wat klem heeft van hem, al wat toegevendheid ademt van den Rijksbestierder uitgaat? Hoe met de zucht van dezen laatste om bij de bevolking der binnenlanden bemind te zjjn? 3°. „De divisiehoofden rapporteeren niet schriftelijk aan den resi dent; zij doen dit aan den rijksbestierder, hetzij zij op zich zei ven staan of onder ambtenaren, met het civiel gezag in de binnenlanden belast. Deze laatste rapporteeren aan den resident; dit is dus ge heel in den regel; de Rijksbestierder erkent dat en heeft daartegen geen bezwaar. „A.nders is het met de van de hoofdplaats uitgaande bevelen; de resident laat die veelal door de Europeesche ambteuaren in de binnen landen aan de divisiehoofden toekomen, in stede van dat te doen door het intermediair van den rijksbestierder, die dus dikwerf daarvan

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 136