124 onkundig blijft. Dit is een der grieven, die deze Inlandsche amb tenaar, belast met het bestuur der binnenlandsche zaken, diep gevoelt, daar eenige divisiehoofden alzoo half aan zijn dadelijk gezag onttrokken worden. „De resident, alhoewel in deze gebruik makende van een op zijn standpunt overigens onbetwistbaar recht, schendt nochtans den jarenlang gebruikelijken vorm, krenkt daardoor het gevoel van den rijksbestier der, en verliest uit het oog dat dit juist den weg sluit waardoor zijne klachten, dat die ambtenaar zijne bevelen onnauwkeurig of zelfs met opzet in een anderen dan den bedoelden zin overbrengt, zoude moeten ophouden. „Indien toch de resident bevelen zendt aan de ambtenaren met civiel gezag belast en den rijksbestierder opdraagt dezelfde bevelen aan de divisiehoofden te geven, kunnen die niet tegen elkander strijdig zijnen zijn zij dit, dan leidt dit natuurlijk dadelijk tot de ontdekking van misverstand, onnauwkeurigheid of zelfs kwade trouw, indien zich die Inlandsche ambtenaar daaraan mocht hebben schuldig gemaakt- „Ik beschouw hiermede het onderzoek, mij bij art. 6 mijner in structie opgedragen, zoover afgeloopen als het mij hier ter plaatse mogelijk was dat uit te strekken, en zal dus na nog eenige be schouwingen in het algemeen dit bericht sluiten. „Het is niet te ontkennen dat de resident Steinmetz vol ijver en werkzaamheid de belangen van den lande heeft willen behartigen het is even duidelijk dat hij, bij de tot dusver hier ongewone en krachtige wijze waarop hij dat aanving en doorzette, den pangeran F er dana Mantri, wiens grootheid het is om vooral door de be volking in de binnenlanden bemind en ontzien te zijn, in zijn teederste gevoel kwetste. „Dat gevoel was door zeer groote toegevendheid van den resident De Koek, die den rijksbestierder eene bijzondere voorliefde boven den pangeran Mangkoe Ningrat moet getoond hebben, natuurlijk meer prikkelbaar geworden naarmate hij daaraan onder dat bestuur meer voedsel konde geven. „In tegenoverstelling van hetgeen zijn voorganger gedaan had, toonde de resident Steinmetz den vijand des Rijksbestierders, den pangeran Mangkoe Ningrat, meer vertrouwen dan dezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 137