132 1°. Als sub 2 van de eerste soort. 2°. Als sub 3 van de eerste soort. 3°. Bg het gebruik der trappen, als sub d van de tweede soort. Dat zooals velen beweren het controleeren der vizierhoogten bij de eerste soort gemakkelijker is dan bij de tweede, wordt door mij niet ingezien. De Duitsche en Fransche vuurleiaers zullen wel zoo verstandig zijn om de vizieren niet gedurende het richten te controleerenmaar vóórdat de man het geweer in den aanslag brengt. Dit controleeren zou de vuursnelheid te veel benadeelen en in het werkelijk gevecht ook ondoenlijk zijn, als elk vuurleider de vizieren van alle zijne manschappen moest nazien. De vuurleider zal zich er toe moeten bepalen, nu en dan de vizierstelling van één der manschappen in oogenschouw te nemen. Om dit nauwkeurig te doen, zal hij het geweer zelf in handen moeten nemen of althans den man moeten bevelen, het geweer zoo te houden, dat hij de op de klep gegraveer de cijfers lezen kan. Deze wijze van controleeren is naar mijne meening de eenige prac- tisch uitvoerbare en kan bij het boogklepvizier evengoed toegepast worden als bij alle andere soorten, zoodat het sub d genoemd nadeel vervalt. Dat ook de overige nadeelen der tweede soort opgeheven kunnen worden, kan uit de volgende beschrijving van het Zwitsersche vizier (1) blijken. Het vizier bestaat uit 1°. De twee vleugels met verbindstuk (fig. 15). De smalle ondereinden der vleugels en het daartusschen gelegen verbindstuk nemen naar onderen in breedte toe en passen in de gleuf van het boven op den loop gelegen en daarmede uit één stuk gegoten zadel a. Deze zwaluwstaartbevestiging biedt de gelegenheid aan om het vizier zijwaarts te verschuiven. De korrel van het Vetterli-geweer is vastbij het inschieten kan het vizier, zoo noodig, verschoven worden, waarna het met do schroef b wordt vastgezet. In eiken vleugel is een gat tot doorlating van de vizierschroefop den linkervleugel is eene verdeeling aangebrachthet boven de streep (1) De schetsen zijn naar een ter Militaire School aanwezig model genomen; zij komen voor op plaat II, gevoegd bij de December-aflevering 1888 van dit tijdschrift.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 145