139 Het gewicht en de samenstelling der patroon. a. Met betrekking tot de vunrsnelheid. Om zoowel bij den man als in den gevecbtstrein den grootst mogelijken patronenvoorraad te kunnen bergen, en opdat het repe teergeweer eene minimum zwaarte hebbe, moet het gewicht der pa troon zoo klein mogelijk zijn. De omvang en bijgevolg het gewicht van het repet.eermagazija en van alle tot munitieberging dienende voorwerpen zijn afhankelijk van de afmetingen der patroon, die dus tot een minimum beperkt moeten worden. Bij de metalen eenheidspatronen neemt het gewicht der zooge naamde „doode" deelen in hoofdzaak de huls eene voorname plaats in. Bij de geweren van 11 mM. kaliber bedraagt het huls gewicht, bij eene lading van 5 a 5,5 Gr., 12,4 a 12,9 Gr., dat is dus t3t van het patroongewicht ongeveer. In deze omstandigheid is de oorzaak gelegen van de pogingen, die men telkens aanwendt, om een lichter hulsmateriaal te vinden. Zelfs werden nog niet lang ge leden in Duitschland proeven genomen met papieren huizen, die echter slecht afliepen. Het is niet overbodig eens te herinneren aan het geringe gewicht der hulzen met randontstekinghet bedraagt: In Denemarken, kaliber 11,44, lading 3,9 Gr,, hulsgewicht 5,5 Gr. In Noorwegen, 12,17, 4,09 6,6 In Zweden, 12,17, 4,25 6,6 In Zwitserland, 10,40, 3,70 6 Doordien de rand dezer hulzen hol is en zij het slaghoedje, het aanbeeldje en den steundop missen, kunnen zij niet alleen lichter zijn, maar, door de afwezigheid van den steundop, ook eene grootere inwendige ruimte hebben. De bekende nadeelen dezer ontstekings- wijze maken het, helaas!, onmogelijk om van hare, vooral voor een kleiner-kaliber-repeteergeweer zoo gewichtige, voordeelen gebruik te maken. Geeft men de huls eene kleinere middellijn en om eene even groote inwendige ruimte te behouden eene grootere lengte, dan wordt niettemin het gewicht kleiner. Bezigt men echter een voort drijvend middel, dat minder plaats behoeft en vervangt men de vet-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 152