140 prop en viltschijf door equivalente dunnere deelen, dan kan men met minder inwendige ruimte volstaan, dus de huls korter en bijgevolg het doode patroongewicht nog minder worden. Weigeringen kunnen in bepaalde oogenblikken noodlottig zijn voor den man en beuadeelen in het algemeen de vuur- snelheid. De hoofdoorzaken van weigeringen zijnontoereikende lengte van de slagpin, verslapping der slagveer, afslijting van den voorkant des afsluiters of van den voorkant van het steunstuk, onvoldoende dikte van den hulsrand, aanwezigheid van te weinig ol van slechte slagsas in het slaghoedje, verkeerde stand of onvol doende afmetingen van het aanbeeldje en bedorven kruit. Ofschoon de weigeringen dus niet altijd aan de munitie te wijten zijn, komen zij toch bijua immer uit deze laatste voort en wel voornamelijk uit het kruitbederf, dat zich bij onze patronen zoo dikwerf vertoont en waarover ik vroeger (1) reeds iets gezegd heb. Misschien zou de toen aanbevolen Russische vernismethode het oxydeeren van het in wendig hulsoppervlak beter tegengaan, en eveneens is het wen- schelijk, het uitwendig oppervlak voor oxydatie te vrijwaren. „Het aantal weigeringen," zegt Iianckar, „dat bij de niet gasdichte „eenheidspatronen der zundnaaldgeweren, als een gevolg harer vocht- aantrekkelijkheid, tot 250/o bedroeg, is tot 0,2 a 0,3°/0 gedaald." Vergelijkt men dit zeer bevredigende cijfer met de in 98 van ons „schietvoorschrift" voorkomende, dan gevoelt men zich zeer te leurgesteld. Hoogstens 5°/0 weigeringen bij het gebruik van nieuwe patronen is veel; en zulks niettegenstaande het „Handboek tot ver vaardiging van ernstvuurwerken" voorschrijft, dat de opgelegde patronen als onbekwaam beschouwd en dus gesloopt of gebroken moeten worden, als de hulzen sterk beschadigd of verteerd of de slaghoedjes verloren zijn. Alleen door langdurige, nauwgezette waarneming en door proef neming op voldoende schaal zou het mogelijk zijn, de oorzaken op te sporen en de geneesmiddelen te vinden. Hoe steviger en talrijker de schokken zijn, die de soldaat bij het vuren verduren moet en hoe sneller zij elkander opvolgen, des te (1) Zie No. 10 jaargang 1888 van dit tijdschrift blz. 351 en 352.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 153