143 en omgekeerd (1) en wordt gewijzigd door het breken der kogels tengevolge van de schokken, die de patroon bij de verpakking, het vervoer enz. ondervindt. Behalve de aanvaugssnelheid zijn ook de trillingen en dus de uitvaartsrichting van die proces afhankelijk. Ook zullen bij ons hedendaagsch buskruit, dat als het ware plotseling zijn maximum gasdruk levert, de trillingen sterker en de trillingshoeken grooter zijn dan bij eene progressieve soort. Het meest verkieslijk is, zoowel in dit opzicht als met het oog op de grootte en standvastigheid van de aanvangssnelheid, een voortdrijvend middel, dat zijne eigenschap pen steeds in normale mate behoudt en waarvan de gasdruk gelei delijk en regelmatig tot een niet te hoog maximum stijgt om daarna, tengevolge van voortgezette gasvorming, onveranderd te blijven, totdat de kogel den loop verlaat. Dit ideaal geeft de richting aan, die men in deze volgen moet, vooral ook met het oog op de mindere voelbaarheid van den te rugstoot. Verschillen de patroonhulzen eenigszins in grootte, zoodat de eene meer verbrandruimte aanbiedt dan de andere, zijn de kogels niet altijd even vast in de huls gewurgd of leveren de slaghoedjes ongelijke hoeveelheden gas, dan kunnen daardoor evenzeer de trillingen, snel heden en uitvaartsrichiingen gewijzigd worden, zoodat eene bijzondere nauwlettendheid bij de fabricage zeer noodig is en de toleraniiën slechts uiterst gering mogen zijn. Een andere eisch, dien ik zooals reeds gezegd is aan ons toe komstig buskruit (of surrogaat) wensch te stellen, is, dat het rookloos (1) Terwijl bij de normale patroon van het Gras-geweer vroeger 430 M. de aan vangssnelheid (eigenlijk V16) was, bleek bij proeven in 1880 genomen met patro nen van het 2e kwartaal 1876, waarvan de hulzen niet gevernist waren, dat die snelheid slechts 415,54 31. bedroeg, terwijl zich e ne grootere spreiding vertoonde. Eene scheikundige ontleding bracht aan het licht, dat het buskruit dier patronen bestond uit 7,632°/0 (in plaats van 80/o) zwavel; 14,967J/0 houtskool (in plaats van 15°/0) en 74,678°/0 salpeter (in plaats van 77°/0). Bovendien bevatte het koper, zink, zwavelkalium enz. Het buskruit had dus de huls aangetast en omgekeerd. Revue d'artillerie 1886.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 156